Muzeum Oręża Polskiego zaprasza na wirtualną wystawę "75 lat polskiego Kołobrzegu 1945-2020". Przygotowane plansze, przybliżające wybrane epizody z dziejów miasta po zakończeniu II wojny światowej, można od tej pory oglądać również w sieci.

- W zbliżającym się do końca 2020 r. chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć o ważnej, przypadającej w ostatnim czasie rocznicy. Narodziny polskiej samorządności oraz społeczności Kołobrzegu to moim zdaniem jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

2 grudnia, w przestrzeni wirtualnej zaprezentowana została jubileuszowa wystawa posterowa p.t.: „75 lat polskiego Kołobrzegu 1945-2020”. To rozszerzona wersja ekspozycji, którą przez krótki czas można było oglądać na żywo na przełomie wiosny i lata.

Wystawę tworzy dziesięć plansz przybliżających wybrane epizody z historii Kołobrzegu krótko po zakończeniu II wojny światowej.

– Wybraliśmy te kluczowe dla powojennego rozwoju: narodziny samorządu, przedsiębiorczości czy relacje polsko-niemieckie i polsko-radzieckie – wylicza dyrektor Ostasz.

Muzealnicy dodali jeszcze jedną planszę opisującą początki polskiego rybołówstwa nad ujściem Parsęty.

Uzupełnieniem wirtualnej wersji ekspozycji stały się multimedia połączone z poszczególnymi tablicami. Aktualnie udostępniona została audycja radiowa na temat ogólnej sytuacji w Kołobrzegu, w 1945 r. oraz filmowa lekcja historii poświęcona pionierom połowów na morzu. W najbliższym czasie powstaną także podstrony z ilustrowanymi zdjęciami z archiwum MOP artykułami historycznymi, rozszerzającymi część prezentowanych wątków, filmowe opowieści na temat porównywanych na planszach lokalizacji oraz wspomnienia pierwszego prezydenta – Stefana Lipickiego. Wszystkie materiały pisane przygotowane zostały w języku polskim i angielskim.

Wystawę p.t.: „75 lat polskiego Kołobrzegu 1945-2020” oglądać można na profilu Muzeum Oręża Polskiego, na portalu społecznościowym Facebook. Do świąt trafi także na podstronę muzealnej witryny internetowej www.muzeum.kolobrzeg.pl. Dofinansowana została ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg oraz starostwa kołobrzeskiego. Partnerami przedsięwzięcia są: Polskie Radio Koszalin, „Głos Koszaliński. Dziennik Pomorza”, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, Kołobrzeski Portal Informacyjny E-Kg.pl, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza, Rekografia.pl oraz koszalińskie studio reklamy Kruart Grzegorz Kruk.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn