W tym miejscu mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego otrzymają pomoc psychologa lub specjalisty interwencji kryzysowej. Wsparcie dostępne będzie też mobilnie – w miejscu zdarzenia bądź zamieszkania.

W czwartek odbyło się oficjalnego otwarcie Regionalnego Centrum Kryzysowego w Kołobrzegu. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, dyrektor ROPS w Urzędzie Marszałkowskim Dorota Rybarska-Jarosz oraz zastępca dyrektora ROPS Shivan Fate.

Regionalne Centra Kryzysowe są częścią większego projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (lider) wspólnie z sześcioma powiatami: Drawskim, Kołobrzeskim, Myśliborskim, Stargardzkim, Świdwińskim, Wałeckim. To właśnie w tych punktach osoby, które doświadczyły nagłego kryzysu emocjonalnego lub go przeżyły, otrzymają odpowiednie wsparcie. To ważne, ponieważ udzielona w odpowiednim czasie pomoc psychologa lub specjalisty interwencji kryzysowej w wielu sytuacjach zapobiega poważnym chorobom i zaburzeniom psychicznym.

„Regionalne Pogotowie Kryzysowe” to nasza odpowiedź na współczesne realia. Pomoc zaplanowana jest w taki sposób, aby maksymalnie i kompleksowo wypełnić lukę w systemie pomocy i wsparcia dla osób w trakcie i po przebytym kryzysie psychicznym. Coraz więcej osób cierpi z powodu problemów natury psychologicznej, a dostępność do usług specjalistycznych jest niestety niewystarczająca – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Realizowany przez samorząd województwa projekt ma zapewnić wysokiej jakości usługi wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacji, szczególnie w miejscach, gdzie występuje niewystarczająca dostępność do usług społecznych związanych m.in. z profilaktyką i ochroną zdrowia psychicznego.

W ramach działań projektowych zaplanowano utworzenie 6 punktów - Regionalnych Centrów Kryzysowych (RCK), gdzie już są realizowanie zadania w obszarze poradnictwa i wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacyjnej. W Kołobrzegu od lutego z takiego wsparcia skorzystało 140 osób. Oprócz punktów stacjonarnych w każdym centrum pracują zespoły mobilne, które służą wsparciem na miejscu zdarzenia bądź w miejscu zamieszkania.

W ramach projektu zaplanowano też animowanie i prowadzenie klubów samopomocy, grup samopomocy, grup wsparcia wraz z realizowanymi warsztatami i tematycznymi. Organizowane są też szkolenia i warsztaty dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego oraz dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych obejmujące profilaktykę zdrowia psychicznego. W najbliższym czasie w Kołobrzegu, na prośbę rodziców, zaplanowano warsztaty związane z przeciwdziałaniem agresji wśród młodzieży.

Osoby zainteresowanie otrzymaniem pomocy w RCK w Kołobrzegu powinny skontaktować się z PCPR przy ul. Grottgera 11 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 20.00. Wsparcie w miarę potrzeb udzielane jest też w terenie, dzięki powołaniu zespołów mobilnych. Możliwy jest też kontakt telefoniczny poprzez sekretariat PCPR Kołobrzeg - 94 31 080 20. Koordynatorką projektu jest Ewa Paśka-Koschel.

„Regionalne Pogotowie Kryzysowe” to projekt finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi priorytetowej VII Włączenie społeczne, Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.

Komentarze  
+18 # brak zdziwienia 2021-08-27 08:24
Nie ma Pani pracy???. Coś wymyślimy. Pasuje Pani stanowisko koordynatorki projektu???Bedzie projekt. Nie pozwolimy by w Kołobrzegu ktoś tępił nepotyzm i kolesiostwo. To nasza PO sprawa. Nie pozwolimy by taki tęgi platformerski umysł się marnował. Ukarana karą dyscyplinarną.Nie uprawniony i nie motywowany niczym dodatek. Wreszcie"bardzo przystający" do funkcji dyrektora szkoły wpis: "Kiedy ktoś robi ci burdel w życiu nie wściekaj się.Połam mu nogi ,ręce,nos ,zęby...z uśmiechem na twarzy oczywiście."(cyt. z "Miastokolobrzeg")Gratulujemy dobrego samopoczucia entuzjastom P O.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # skandal 2021-08-27 17:59
joko dyrektora nie stać jej było na odrobinę empatii dla uczennicy , teraz chce pomagać innym. Hipokryzja , kolesiostwo. Mamy więcej młodych specjalistów, dyrektor pozbawiony w prawie do zawodu wraca w aureoli. Marsze w kod nie poszły na marne !!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Koniec Świata 2021-08-27 20:44
Koordynatorką projektu jest ta sama - Paśka - Koszel ?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # karolitka 2021-08-28 07:47
Doktryna Neumanna w Kołobrzegu przy całej tępocie rządzących,braku wstydu ,moralności i etyki, ma się doskonale."..dopóki będziesz członkiem PO nikt cię nie ruszy". Przepraszam a gdzie spocony grubas i jego wysoki poziom moralny.Siedzi typ cicho.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # blamaż 2021-08-28 09:33
Cytuję Koniec Świata:
Koordynatorką projektu jest ta sama - Paśka - Koszel ?!

Demony wychodzą z kątów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Empatyczna Ewka 2021-08-28 14:37
A w innych kołobrzeskich portalach , to chyba się wstydzili napisać , kto dostał tę atrakcyjną fuchę - no chyba , że się bali !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn