W ubiegłym roku nie udało się przeprowadzić akcji bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. W tym roku już trzy postępowania ogłoszone przez urząd miasta skończyły się fiaskiem. Jest jeszcze program Ministerstwa Zdrowia dla osób po 75 roku życia ale we wskazanych punktach szczepienia jeszcze się nie odbywają. Szczepionkę można spróbować samemu kupić w aptece ale to  trudne zadanie. 

Kołobrzescy seniorzy zawsze chętnie korzystali z możliwości bezpłatnych szczepień. W ubiegłym roku akcja mimo kilku podejść nie udała się i w tym historia zaczyna się powtarzać. Ogłoszone przez miasto trzy konkursy na wybór operatora szczepień nie przyniosły rezultatu. Trwa kolejne postępowanie. Miasto chce zabezpieczyć niemal 1500 szczepionek. 

Jeżeli uda się rozpocząć akcję to będą z niej mogli skorzystać tylko seniorzy posiadający KKM w wieku od 65 do 74 roku życia. Dla osób starszych akcję organizuje Ministerstwo Zdrowia. W Kołobrzegu szczepienia na grypę dla seniorów 75 plus mają być przeprowadzane w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej przy Jedności Narodowej 86-88. W tej chwili preparatów do szczepień nie ma, być może pojawią się w najbliższy piątek. Wówczas akcja mogłaby ruszyć od poniedziałku. 

Kolejnym punktem wskazywanym przez Ministerstwo Zdrowia jest Regionalny Szpital. Jak nam powiedziała jego rzeczniczka, placówka póki co nie ma podpisanej umowy i bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów nie prowadzi. 

Ale nie tylko seniorzy chcieliby się zaszczepić przeciwko grypie. Zainteresowanie jest bardzo duże - mówi nam Agnieszka Ernestowicz z jednej z kołobrzeskich aptek. Nie tylko mieszkańcy Kołobrzegu, również osoby z innych miejscowości przyjeżdżają do nas po szczepionki. W aptekach, do których dzwoniliśmy szczepionek nie było. Farmaceuci czekają na dostawy a z tymi jest krucho. Ale np. do apteki przy Słowińców w kilku transzach do tej pory trafiło 600 - 700  szczepionek. Rozeszły się błyskawicznie. Adam Strupczewski mówi, że będzie kolejna dostawa, ale żeby dostać preparat najlepiej się zapisać. Stworzona lista liczy już ponad 150 nazwisk. Chętnych przybywa.

Wirus grypy szybko się zmienia, szczepionka co roku ma nieco inny skład, i szczepić się należy również co roku. Najlepiej zrobić to na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Szczepienie przeciwko grypie nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy.

 

Komentarze  
+17 # Folwark 2021-10-04 17:04
Ministerstwo zdrowia kolejny rok nie zamówiło odpowiedniej liczby szczepionek? Nawet na własną akcję szczepienia 75+ nie mają dawek? Kuriozum.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Giaur 2021-10-11 14:31
A covidowe rozdaje innym państwom
widocznie mózgi skażone mają lub ciemnota z ślepotą
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # ObiektywnymOkiem 2021-10-04 21:48
I gdzie w takiej sytuacji jest Czesław Hoc??? Spokojnie, pojawi się przed kolejnymi wyborami...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Aneta 2021-10-04 22:40
jak to nawet dla czerwonych nie ma ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Stare Dobre Czasy 2021-10-05 00:12
A ja myślałem , że grypa to już przeżytek .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # Ania 2021-10-05 16:39
Przy korycie są tylko świnie !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook