Tym razem środki z PO RYBY 2014-2020 umożliwią zakup i montaż urządzeń czyszczących wody powierzchniowe w basenie portu rybackiego i jachtowego w Kołobrzegu oraz pozwolą na rozwój miejsc upamiętniających lokalną historię i tradycję rybacką w tym regionie.

Umowę przyznającą unijne wsparcie Stowarzyszeniu Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta” podpisali 18 października br. członkini zarządu województwa Anna Bańkowska oraz prezes stowarzyszenia Bogdan Błaszczyk i wiceprezes Marcin Mojsiewicz. Z ramienia zarządu stowarzyszenia "Morze i Parsęta" przy podpisaniu umowy obecny był starosta Tomasz Tamborski.

Pierwszy projekt realizowany będzie w Basenie Solnym w granicach Portu Kołobrzeg, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru siedliskowego Natura 2000. Za pośrednictwem rzeki, działania wiatru oraz działalności portu i zurbanizowanych obszarów znajdujących się w okolicach Wyspy Solnej do wód tych trafiają śmieci. W ramach przyznanego dofinansowania (ok. 38 tys. zł) Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta” zakupi i zamontuje urządzenia SEABIN - czyszczące wody powierzchniowe. Ich zasięg to promień 50 metrów, rocznie system może zebrać do pół tony odpadów. Montaż urządzeń, które zostaną przekazane do eksploatacji Zarządowi Portu Morskiego w Kołobrzegu, poprawi efektywność zbierania odpadów (obecnie są zbierane tylko metodami tradycyjnymi), tym samym wpłynie na poprawę warunków życia gatunków fauny i flory występujących na obszarze dorzecza rzeki Parsęty w granicach Portu Kołobrzeg.

Unijne środki (ponad 90 tys. zł) pozwolą także na rozwój miejsc upamiętniających lokalną historię i tradycję rybacką. Prace konserwacyjne przejdzie blisko 50 kotwic, 8 boi i kabestan. Finalna część tego działania to ich ekspozycja oraz stworzenie wirtualnego katalogu, który zawierał będzie fotografie zabytków i opisy przygotowane w języku polskim i angielskim. Zostanie on opublikowany na stronie Muzeum Oręża Polskiego. W ramach dofinansowania zakupione zostaną także 3 tablice informacyjno-edukacyjne, które stanowić będą uzupełnienie historycznej, stałej wystawy plenerowej funkcjonującej na terenie Portu Jachtowego w Kołobrzegu. Proponowany zakres tematyczny tablic obejmuje dawne metody połowowe na Pomorzu, opis polskich pionierów rybołówstwa w Kołobrzegu, prezentację historii połowów śledzia na tych obszarach rybackich. Na terenie portu pojawią się dodatkowe krzesła i stoliki oraz girlanda oświetleniowa, wszystko po to, aby ożywić przestrzeń oraz umilić czas odwiedzającym.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook