Radny Krzysztof Plewko otrzymał informację od mieszkańca ulicy Młyńskiej o planowanej na dziś wycince drzewa. Z informacji, które uzyskał w Magistracie wynika, że drzewo ma uszkodzone korzenie i jest niebezpiecznie pochylone. Zdaniem radnego jest to nieprawda.

O sprawie radny Krzysztof Plewko poinformował w środę po południu na swoim facebookowym profilu:

Znowu afera przy ul. Młyńskiej w Kołobrzegu. Wybudowano tam apartamentowiec dla, którego wyznaczono parkingi w ilości ponad 150 miejsc w odległości ponad 2 km o czym było głośno w programie Anity Gargas i w programie Alarm TVP. Dzisiaj odebrałem telefon od mieszkańca budynku przy ul. Młyńskiej z prośbą o pomoc, aby uratować przed wycinką pięknego modrzewia. Zadzwoniłem do Urzędu Miasta Kołobrzeg z prośbą o informację dlaczego drzewo będzie wycięte. Otrzymałem informację, że drzewo ma uszkodzone korzenie i jest niebezpiecznie pochylone. Pojechałem na miejsce i stwierdziłem, że są to informacje nieprawdziwe. Jeszcze raz zadzwoniłem do Urzędu i umówiłem się na jutro żądając przygotowania wszystkich dokumentów, związanych z wydaną decyzją przez Starostwo o wycince drzewa. Zaznaczyłem, że drzewo nie może być wycięte przed ponownym sprawdzeniem dokumentacji. Należy się zastanowić kto w tak ekspresowym czasie załatwił wszystkie procedury pozwalające na wycinkę. Gdyby w Kołobrzegu decydowano o wycince drzew z takim nachyleniem to trzeba by wyciąć ponad 50% drzew.. Jutro po sprawdzeniu dokumentacji podam szczegóły podjętej decyzji przez urzędników.

Rzecznik prasowy prezydenta Michał Kujaczyński odpowiada:

Sprawa sięga 20.08.2020 r. Wtedy to Urząd Miasta zgłosił do Starostwa Powiatowego zgłoszenie o podejrzeniu uszkodzenia drzewa. W związku z układaniem linii kablowej dokonano jednostronnego zniszczenia korzeni modrzewia europejskiego. Po przeprowadzonym postępowaniu przedsiębiorca prowadzący inwestycję został przez Starostwo Powiatowe ukarany administracyjną karą pieniężną. W uzasadnieniu tej decyzji Starostwo wskazuje, że: "w dniu 22.07.2021 r. drzewo było w osłabionym stanie zdrowotnym, stwierdzono że nie rokuje szans na dalsze lata życia, dodatkowo na skutek jednostronnego usunięcia korzeni stwarza zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia". W dniu 20.10.2021 r. Urząd Miasta wystąpił z wnioskiem do Starostwa Powiatowego o zgodę na usunięcie uszkodzonego drzewa. Decyzją z dnia 4 listopada 2021 r. zgoda została wydana. Kołobrzeskie drzewa są pod szczególnym nadzorem i nikt pochopnie nie podejmuje decyzji o ich usunięciu. Oczywiście zapraszamy pana radnego Krzysztofa Plewkę do zapoznania się z dokumentacją. Może gdyby najpierw zajrzał w dokumenty, a dopiero potem wydawał publicznie wyroki, jego wypowiedzi byłyby bardziej racjonalne.

Komentarze  
+56 # Ul 2022-01-20 08:53
I coś wam się nie zgadza w urzędzie. Bo drzewo żyje i ma się dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+65 # Sceptyk 2022-01-20 09:03
Zakładając nawet częściowe uszkodzenie korzeni, to czy drzewo jest martwe i nic nie odrasta? Przecież nie jest z plastiku, jest żywe i jak co roku minionej jesieni zrzucił liście (igły). Niestety, z całą przykrością widać w Kołobrzegu skutki działań nadgorliwych wycinaczy drzew, skrzętnie ukrywających to, że wycinają "pod coś", w czyimś interesie, bo komuś wpływowemu drzewo przeszkadza.
Wstyd!
A właściwie to jego brak, połączony z brakiem wyobraźni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+62 # Sceptyk 2022-01-20 09:13
Dodam, że modrzew rośnie pochylony od lat, taka jego uroda.
Sztormowym i szkwałowym wiatrom, przed którymi ostrzega mieszkańców Regionalne Centrum Kryzysowe, bo dzisiaj też wieje i RCK ostrzega, modrzew się opiera, nadal dumnie trwa.
Ale nie oprze się pile, przed nią nie potrafi się obronić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+47 # Mieszkaniec 2022-01-20 09:58
Panie Rzeczniku gdyby nie zlikwidowano Rad Osiedli to decyzja o wycince była by skierowana do wiadomości Rady Osiedla, która mogłaby się z nią zapoznać. Teraz Urząd może bez żadnej kontroli podejmować decyzje o wycince drzew na osiedlach naszego miasta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+49 # Młyńska 2022-01-20 11:00
Pani Prezydent w miejscu modrzewia zamontuje przycupka z deską modrzewiową i wszystko będzie o.k.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-14 # krzys 2022-01-21 12:08
a cóz znowu ten człowiek szuka?
nic nie potrafi tylko jatrzy.chyba znowu chce zaistniec negatywnie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+14 # Eco 2022-01-21 16:21
Słowianie traktowali modrzew ze szczególną czcią, bo wierzyli, że dodaje energii, wzmacnia siły witalne, pozytywnie wpływa na nastrój. Symbolizował odnowę, wytrwałość, ale też młodość i radość życia.

Do dnia dzisiejszego osoby wierzące w dobrą energię drzew uważają, że spacer czy odpoczynek w cieniu modrzewia, obejmowanie lub dotykanie jego pnia działa kojąco na układ nerwowy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook