Premier RP zapowiedział, że od 1 października tego roku administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10%. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej miasto zaprezentowało możliwości jeśli chodzi o oszczędności. Jednak osiągnięcie 10 % może okazać się trudną sprawą dla samorządu takiego jak nasz, gdzie oszczędności są robione od lat. 

Gdzie Miasto Kołobrzeg może poszukać zmniejszenia energii? Przedstawione wyliczenia są jedynie szacunkami, brakuje też jeszcze rozporządzeń, które mogłyby doprecyzować słowa szefa rządu. Wobec tego poniższe propozycje pokazują jedynie jakie mamy możliwości w tym względzie.

Możemy całkowicie wyłączyć iluminacje kołobrzeskich zabytków:

Katedra, Ratusz, Baszta, Latania Morska oraz pomniki: Sanitariuszka, Pomnik Zaślubin, lapidaria i pozostałe pomniki oraz 4 miejskie fontanny i strumyczek przy muzeum – to da nam około 2 % oszczędności 

Nasze miasto od dawna wymienia sukcesywnie oświetlenie uliczne na nowoczesne. Szacujemy że blisko 98 % wszystkich lamp ma już żarówki ledowe. Tu oszczędności nie będą duże ale możemy:

Wyłączyć oświetlenie po godzinie 23.00 w parkach i na trenach publicznych, które nie stanowią przejścia pomiędzy ulicami – czyli na przykład w parkach nadmorskich Parku Żeromskiego i Parku Jedności Narodowej, na ulicy Spacerowej, w parku przy ul. Krzemienieckiej oraz przy ul. Frankowskiego

Możemy wyłączyć po 23.00 oświetlenie na miejskich placach zabaw 

Możemy wyłączyć co drugą lub co trzecią latarnię przy ulicach: Wylotowa, Solna, Żurawia czy Jana Pawła II, a także przy Krzywoustego, Emilii Gierczak i kilku mniejszych ulicach

To da nam kolejne 2 % oszczędności. Więc łącznie mamy już 4 %

Moglibyśmy zrezygnować z miejskiego lodowiska 

Po podliczeniu zużycia prądu i kosztów otrzymujemy kolejne 2% oszczędności. Łącznie więc mamy 6%

 

W jednostkach miasta oświetlenie może zostać wyłączone na przyszkolnych boiskach i placach zabaw po zakończeniu pracy danej jednostki. 

Możemy wyłączyć iluminację kołobrzeskiego molo i wprowadzić oświetlenie w stan trybu nocnego  – co trzecia latarnia 

Regionalne Centrum Kultury – może całkowicie wyłączy

 oświetlenie w godzinach nocnych

To da nam kolejny 2% oszczędności – wychodzi razem 8%

basen milenium to ostateczność, ale można rozważyć wyłączenie sauny, to około 0,5% 

Każda kolejna wyłączona lampa spowoduje zagrożenie i brak bezpieczeństwa na jedniach chodnikach i ścieżkach rowerowych. Niedopuszczalne jest też, aby wyłączyć światła w naszych szkołach i przedszkolach. Osiągnięcie 10 % może okazać się trudną sprawą dla samorządu takiego jak nasz gdzie oszczędności są robione od lat.

Dodatkowo, choć to już poza oszczędnościami z tytułu energii elektrycznej, Miasto nie będzie organizować przetargu na oświetlenie świąteczne. Do tej pory koszt takiego oświetlenia wynosił ponad 400 tysięcy złotych rocznie. Obecne szacunki wskazują, że dziś byłoby to ponad 700 tysięcy złotych. Dlatego w tym roku w święta cieszyć nas będzie tylko choinka na Placu Ratuszowym i dekoracje na zabytkowym ratuszu. 

 

Komentarze  
+13 # Ryby pływają na niby 2022-09-22 14:02
Zmniejszyć liczbę urzędników.Juz jest ich ponad 700.000.Siedmiokrotnie więcej niż wojska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Nous_Geneticus 2022-09-23 16:25
Ekodyktat masakruje bez litości. Proponuję wyłączyć wszystko i będzie oszczędność na całego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Pod czele 2022-09-23 19:46
Wyłączmy prąd wyborcom PiSu, niech odczują skutki tego, jak głosowali.
A tak serio to te pisowskie rządy doprowadza nas do epoki kamienia łupanego...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Przykład Idzie z Góry 2022-09-26 19:49
Oszczędzanie to wy zacznijcie może od siebie . Pani Prezydent już najwyższy czas dać dobry przykład dla kołobrzeżan , najlepiej razem z najbliższymi Pani współpracownikami .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn