Do wszystkich budynków i wszystkich pomieszczeń Urzędu Miasta Kołobrzeg można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Należy posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Pies asystujący musi być wyposażony w uprząż. Na uprzęży w widocznym miejscu musi być umieszczony napis "pies asystujący”. Nie trzeba prowadzić psa asystującego na smyczy ani zakładać mu kagańca. Właściciel odpowiada za swojego psa i ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie urzędu. Dla własnego komfortu można uprzedzić Urząd telefonicznie lub mailowo o swojej wizycie:

+48 94 35 51 500 (centrala)

+48 94 35 51 584 (koordynator ds. dostępności) k.mielnikiewicz@um.kolobrzeg.pl

Poradnik dla klientów Urzędu Miasta Kołobrzeg, którzy spotkali psa asystującego

Psy asystujące pomagają osobom z różnymi niepełnosprawnościami - psy asystują nie tylko osobom niewidomym.

Pies jest w pracy, musi być skupiony, nie może się rozpraszać. Dlatego nie głaszcz psa, nie hałasuj w jego obecności, nie wołaj go, nie częstuj go smakołykami.

Chcesz się przywitać z osobą - pamiętaj - zwracaj się zawsze bezpośrednio do opiekuna psa.

Nie głaszcz psa asystującego bez pozwolenia jego opiekuna.

Jeżeli masz psa, przywołaj go do siebie, aby nie przeszkadzał psu pracującemu.

Jeżeli zauważysz w swoim otoczeniu szczekającego psa asystującego, nie obawiaj się go - nie jest to przejawem agresji, lecz wzywaniem na pomoc swojemu opiekunowi. Nie pozostawaj wówczas obojętny(a).

Komentarze  
+2 # Zol 2022-12-04 14:36
Gmina nie ma prawa zakazywać wstępu do miejsc publicznych osoba z psami i innymi zwierzętami domowymi. Taki zakaz do naruszenie prawa do swobodnego przemieszczania się obywateli.

„Ustawodawca nie upoważnił organu stanowiącego gminy do formułowania zakazów wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na określone tereny lub obiekty użyteczności publicznej. Upoważnienie dotyczy jedynie ustalenia sposobu postępowania ze zwierzętami domowymi w taki sposób, by ich pobyt na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku nie był uciążliwy oraz nie zagrażał przebywającym tam osobom.”
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # zen 2022-12-04 19:36
I dlatego urząd informuje jakie są zasady poruszania się z psem. Nie zakazuje, tylko ustala jak postępować, żeby zwierzę się nie stresowało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn