Przed kołobrzeskim ratuszem odbył się protest w obronie blisko setki drzew planowanych do wycinki w związku z remontem ulicy Zdrojowej. Protest miał zwrócić uwagę na zbyt pochopne decyzje o wycince lip. Organizatorem były "Drzewa Kołobrzegu".

Organizatorzy zwerbalizowali manifest na swoim facebookowym profilu:

Drzewa nie są polityczne. Drzewa są naszym dobrem. Tlenem...

Nasz protest nie ma komuś zaszkodzić czy pomóc politycznie. Nasz protest ma zwrócić uwagę na zbyt pochopne (niefrasobliwe) decyzje o wycince drzew‼️

Nie popieramy osobistych ataków.

Czy wiecie, że lipa jest jednym z drzew które daje najwięcej tlenu (dorosłe lipy nawet 0,7 kg dziennie?) lipy są drzewami długo wiecznymi, mogą żyć nawet ponad 300 lat! Są nawet rekordzistki, które mają 1200 lat.

Tym naszym, z ul Zdrojowej raczej to nie grozi. Za to grozi im wycinka, bo stanęły na drodze pewnej inwestycji... Smutne jest to, że ktoś planując tą inwestycję, nie wziął lip pod uwagę.

Mało tego... wiedząc, że taka inwestycja będzie wykonywana, można było pomyśleć wcześniej o nasadzeniach zastępczych. Przeraża nas fakt, że chodzi o drzewa, które leżą nie tylko w strefie uzdrowiskowej, ale również w zabytkowej części miasta. Słabym argumentem jest to, że są tam same hotele i uzdrowiska.

Właśnie tym bardziej powinno się zwrócić uwagę na ochronę drzew. Ulica Zdrojowa nie może i nie powinna być ulicą odciążającą ruch w mieście. Jeżeli chcecie zobaczyć jak bez drzew będzie wyglądać ul. Zdrojowa to wystarczy przejść się ul Solną lub Starynowską.

Drzewa w mieście to lepsza jakość powietrza, redukcja hałasu, zrównoważone temperatury, ograniczenie skutków nawałnic, kojące działanie.

Wiemy jak bardzo jest potrzebny ten remont. Jednak nie takim kosztem.

Nie będziemy pisać, że wycinając drzewa niszczymy dom dla ptaków i być może nietoperzy To smutne, że wszyscy piszą o ociepleniu klimatu, a nasze miasto lekka ręką chce wyciąć prawie 100 drzew.

Mamy przykład z lipami przy Armii Krajowej (ten sam wykonawca) jak łatwo UM przechodzi nad takimi działaniami do porządku dziennego.

Dbajmy o nasze drzewa. To są nasi sprzymierzeńcy w walce o zdrowe powietrze i ocieplenie klimatu.

Komentarze  
+2 # dla dzieci dobra 2022-11-19 08:18
" Drzewa umierają stojąc "
One same nie umierają

To człekokształtni gorliwie
Im w konaniu pomagają :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # Człowiek nie Lipa 2022-11-19 10:53
Kiedyś wszędzie był las , ale pojawili się ludzie , który wycieli część lasu i zbudowali sobie w tym miejscu domy .
Miasta są po to , żeby budować w nich domy i potrzebną dla ludzi infrastrukturę , a w las trzeba sadzić jak najwięcej drzew - wszystko musi mieć swoje miejsce i swój umiar .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # elżbieta54 2022-11-19 17:19
Czy zachowując drzewa w tym miejscu a jednocześnie zakopując rury centralnego ogrzewania nie doprowadzimy do obumarcia drzew? Rury wydzielają ciepło? A dlaczego Ulica Zdrojowa nie może i nie powinna być ulicą odciążającą ruch w mieście ? Jaki ruch może jeszcze przyjąć ul. Unii Lubelskiej i J.P II ewentualnie wąska ul. Okopowa? Tu też mieszkają ludzie i nie chcemy zwiększania tutaj ruchu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # ? 2022-11-20 12:15
Właśnie o to chodzi z wymianą tych rur, Elu.Te które mają być zastosowane, rury preizolowane, są tak skonstruowane że nie tracą ciepła po drodze.Ile ciepła "wyjdzie" z MEC-u prawie tyle samo "dojdzie "do odbiorców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # mim 2022-11-19 21:55
A wyborach i tak zagłosujecie na niszczącą od lat Kołobrzeg ekipę Platformy Obywatelskiej. Za grosz rozumu!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # ? 2022-11-20 12:17
Tak jest zawsze gdy do wyboru masz gangrenę bądź cholerę.Wybierasz mniejsze zło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Sandrag 2022-11-20 18:45
Dzisiaj będąc na spacerze zauważyłam nie obsadzony drzewami bardzo duży plac przy hotelu Etna. Jest obok park z drzewami a wzdłuż Etny w stronę miasta prawie pusty plac. Dosadźmy tam z 30 drzew. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook