Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na podstawie 63 wskaźników, tj. poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu - im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach określonych według typów funkcjonalnych. Są to: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Miasta na prawach powiatu

1. Warszawa

2. Sopot

3. Wrocław

4. Kraków

5. Zielona Góra

6. Opole

7. Gdańsk

8. Gdynia

9. Poznań

10. Rzeszów

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

1. Podkowa Leśna

2. Osielsko

3. Izabelin

4. Kobierzyce

5. Dobra (Szczecińska)

6. Suchy Las

7. Nadarzyn

8. Kąty Wrocławskie

9. Stawiguda

10. Stare Babice

Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego

1. Kędzierzyn-Koźle

2. Kołobrzeg

3. Stalowa Wola 4. Lubliniec 5. Strzelce Opolskie 6. Sucha Beskidzka 7. Lubin 8. Polkowice 9. Krapkowice 10. Piła

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

1. Gogolin

2. Brzeg Dolny

3. Kostrzyn nad Odrą

4. Ustroń 5.

Władysławowo

6. Kalety

7. Ozimek

8. Zbąszyń

9. Wisła 10.

Miasteczko Śląskie

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

1. Kleszczów

2. Lubin

3. Boronów

4. Babimost

5. Walce

6. Ustronie Morskie

7. Rudna

8. Jastarnia

9. Dziwnów

10. Kolonowskie

Szczegóły rankingu

(foto: PAP)

Komentarze  
+16 # xoxo 2022-12-04 13:24
Dobrym miejscem do życia? chyba dla emerytów, samorządowców, deweloperów i turystów z grubszym portfelem. Młodzi mieszkańcy są zmuszeni uciekać do takiej Warszawki lub Poznania bo nasze miasto nic nie robi z tym, żeby ich zatrzymać i zachęcić do powrotu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # Zol 2022-12-04 14:25
Skoro w Kołobrzegu jest tak dobrze to dlaczego młodzi stąd uciekają i nie widza żadnych perspektywy dla siebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # mieszkaniec zkl 2022-12-04 15:29
Cytuję Zol:
Skoro w Kołobrzegu jest tak dobrze to dlaczego młodzi stąd uciekają i nie widza żadnych perspektywy dla siebie.


Bardzo kiepski rynek pracy z minimalnymi stawkami, drogie mieszkania do wynajęcia. Brak jakiejkolwiek rozrywki czyli pubów, porządnych klubów, koncertów i miejsc gdzie młodzi mogliby rozwijać swoje zainteresowania. Poza sezonem letnim po godzinie 18 miasto zaczyna umierać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # poważnie 2022-12-04 15:24
Zlikwidować w Kołobrzegu wszelkie GOPS-y , MOPS-y, Centra Pomocy Rodzinie Jeśli jest tak wielki dobrobyt, to nie ma potrzeby nikomu pomagać. Nie wiem tylko, co z zamarzającymi na ławkach, bezdomnymi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # Spaniel 2022-12-04 21:45
Skoro Kołobrzeg uplasował się na drugim miejscu, to pomyślcie sobie teraz, w jakim stanie są inne miasta powiatowe w Polsce... :cry:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Towarzycho 2022-12-04 23:06
Wyniki tego konkursu po raz kolejny obnażają te oderwanie od rzeczywistości ludzi związanych z tak zwaną totalną opozycją. Ich codzienność przepojona jest kłamstwem i manipulacją , na wszelkie przeciwne im argumenty odpowiadają tylko arogancją i butą . Polacy to widzą i już niedługo ponownie rozliczą te "towarzycho wzajemnej adoracji " przy wyborczych urnach .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # no true 2022-12-04 23:30
Ten ranking to sztandarowy przykład robienia z ludzi durniów. Na tym kołobrzeskim przykładzie widać jak na dłoni, moc medialnego przekazu i siłę rażenia wszelkiej maści audytów, przeglądów, konkursów itp. Na szczęście nie wszystkich można oszukać. Ludzie zainteresowani, w tym jak widać wielu komentujących, wie doskonale jak działa ten system fałszu i kłamstwa i też właściwie,czyli bardzo negatywnie, oceniają taki biurokratyczny, zrobiony na zamówienie zza biurka, pijarowsko-urzędniczy bełkot. Ten kołobrzeski dobrobyt doskonale widać przy kasach najtańszych sklepów w mieście, gdzie szczególnie starsi ludzie, odwracają portmonetki i supłają , często miedziane monety , żeby zapłacić za, wcale nie wyszukane, artykuły pierwszej potrzeby, że o wykupie leków nie wspomnę. Ten serwis PAP, to jednostka rządowa,czyżby i PiS już nie umiał mówić prawdy i nie chciał rzetelnie przeprowadzić rankingu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn