Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa.

Mogą jednak w trosce o własne bezpieczeństwo zapewnić sobie dodatkową ochronę poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru co w istotnym stopniu wpływa na pozostawanie widocznym dla innych uczestników ruchu, a tym samym sprawia, że ryzyko potrącenia maleje do minimum.

Należy pamiętać, że pieszy jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, podobnie jak kierujący pojazdem , a więc korzysta nie tylko z określonych praw, ale również spoczywają na nim pewne obowiązki.

Warto pamiętać, że pieszy to nie tylko osoba znajdująca się poza pojazdem i nie wykonująca na niej robót, ale również osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny , inwalidzki, poruszająca się w wózku inwalidzkim jak też osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Należy przede wszystkim korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, gdyż miejsca te zapewniają pieszym bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Nie wchodzimy z „marszu”, zawsze należy się upewnić czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nawet na przejściach dla pieszych. Oceńmy właściwie prędkość nadjeżdżającego pojazdu i odległość w jakiej się od nas znajduje. STÓJ na czerwonym, IDŹ tylko na zielonym! Nie ryzykuj ! - pieszy w kontakcie z pojazdem jest z góry na straconej pozycji.

Komentarze  
+1 # Darek 54 2023-01-29 16:47
Przejście ze zdjęcia ul. Unii Lubelskiej przy szkole podstawowej nr 4 jest słabo oświetlone, ruch jest tutaj duży droga krajowa a dodatkowo objazd do ul.Kasprowicza , obowiązuje prędkość 50 km/h , którą mało kto respektuje. Powinno się w tym miejscu pasy pomalować dodatkowo na kolor czerwony i doświetlić przejście. Nie wiem czy można zrobić garb spowalniający prędkość bo nie da się ograniczyć ruchu do 30 km jak na Al. Św. J. P. II
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn