Podczas wczorajszej Komisji Budżetowo-Gospodarczej omówiono system utrzymania czystości, porządku i odbioru odpadów w zakresie metod naliczania opłat dla mieszkańców w kontekście bilansowania się całego systemu.

Przypomnijmy. Po tym jak Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest niezgodna z obowiązującymi przepisami, miasto musiało zmienić metodę. Od stycznia 2022 roku cena za śmieci jest ponownie uzależniona od zużycia wody. Zaproponowana stawka opłaty wynosi 10,50 złotych za każdy metr sześcienny zużytej wody oraz 1,60 za metr kwadratowy powierzchni. I jak poinformowało podczas wczorajszej komisji miasto, ta stawka ma również obowiązywać w 2024 roku. Podsumowano także dochody i koszty od 2019 roku.

Miasto jednak będzie nadal starało się o możliwość powrotu do metody mieszanej, którą odrzuciła RIO, według której  płaciliśmy 20 zł comiesięcznego ryczałtu i dodatkowo 2,5 zł za metr sześcienny zużytej wody. 

W ubiegłym roku miasto zastanawiało się co zrobić aby w tym roku nie trzeba było zwiększać stawki za śmieci. W tym celu zmieniono maksymalną częstotliwość odbioru odpadów, w taki sposób żeby była dostosowana do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.

Co ważne, w tym roku miasto zmieniło częstotliwość odbioru gabarytów, z czterech do dwóch w roku oraz wprowadzono limit na PSZOK-u. 200 kilogramów na gabaryty i 700 kilogramów na budowlankę. Izabela Zielińska była za tym aby jednak te limity zwiększyć.

Ale jak tłumaczy Ewa Pełechata, miasto nie może sobie pozwolić na wprowadzenie bezlimitowego odbioru gabarytów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ponieważ taką szansę mieszkańcy dostają już podczas akcji jaką teraz miasto prowadzi dwa razy w roku. A to właśnie te rzeczy oddawane na PSZOK są dla miasta najdroższe, jeśli chodzi o ich utylizację. 

Podczas komisji poruszono także problem podrzucania śmieci, a także wciąż niestosowania się do segregacji odpadów. Tu jak wskazywali radni należy postawić na szeroko zakrojoną edukację w tym temacie i to już od najmłodszych lat. Miasto planuje stworzyć w Korzyścienku ścieżkę oraz salkę edukacyjną. Dokumentacja projektowa, kosztorys oraz pozwolenie na budowę są już gotowe.

W tym roku planowane wydatki w zakresie gospodarki odpadami to ponad 22 i pół miliona złotych, środki zaangażowane umowami to ponad 21 milionów 600 tysięcy złotych, wydatki na dzień 30 października to blisko 15 i pół miliona złotych, i wykonane dochody nieco ponad 19 milionów złotych.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn