Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, po bardzo burzliwej dyskusji, radni większością głosów przyjęli projekt uchwały dotyczący zmiany granic administracyjnych Gminy Miasto Kołobrzeg.

Niniejsza uchwała rozpocznie formalnie ponowienie procedury skutkującej poszerzeniem granic Gminy Miasto Kołobrzeg o część pozostającego w bezpośrednim sąsiedztwie sołectwa Korzystno. Włączenie proponowanego obszaru pozwoli na planowanie zrównoważonego rozwoju miasta m.in. ze względu na znajdujące się tam kluczowe działki inwestycyjne (ok. 81% obszaru stanowi własność miasta i spółek miejskich). Jednak ich położenie poza granicami miasta sprawia, że Kołobrzeg nie dysponuje władztwem planistycznym nad tym terenem, pozwalającym w sposób strategiczny nim zarządzać. Jest to obszar dający możliwości lokalizacji na nim potencjalnych inwestycji dywersyfikujących gospodarkę miasta, takich jak powstanie lokalnej strefy ekonomicznej, lokalizacje dla usług produkcyjnych, logistyki, transportu, handlu czy innych niezwiązanych bezpośrednio z turystyką. 

Przypomnijmy. 29 marca ubiegłego roku radni 13 głosami za, przyjęli projekt uchwały w sprawie zmiany granic administracyjnych Gminy Miasto Kołobrzeg. Wniosek, za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego został złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak ostatecznie nie uzyskał on aprobaty Rady Ministrów. Zaznaczyć należy, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uzasadniając negatywne rozpatrzenie wniosku wskazał jednocześnie, że „(…) Konieczne jest również przeprowadzenie ponownej procedury wnioskowej, obejmującej konsultacje społeczne, aby było możliwe rozpatrzenie wniosku w przyszłym roku przez Radę Ministrów (…)”. Miasto przeprowadziło konsultacje. Liczba głosów Liczba głosów za włączeniem - 2290 Liczba głosów przeciw włączeniu - 95 Liczba głosów wstrzymujących – 224. Podczas dzisiejszej sesji radni ponownie procedowali uchwałę w sprawie poszerzenia granic miasta. Przedkładam przed państwem projekt uchwały, który może zmienić sytuację gospodarczą naszego miasta, mówiła podczas sesji Anna Mieczkowska.

Uchwała została poparta przez wiele kołobrzeskich środowisk. Na szczególną uwagę, jak mówiła podczas sesji prezydent, zasługują wypowiedzi Młodzieżowej Rady Miasta w tym zakresie.

Temat poszerzenia granic miasta ponownie wywołał emocje wśród części radnych. Jak mówił Maciej Bejnarowicz, proces włączenia Korzysćienka do granic miasta nie jest korzystny dla mieszkańców Gminy Kołobrzeg którzy, jak wynika z konsultacji przeprowadzonych w gminie, są temu przeciwni.

Podczas sesji zarzucono radnemu, że nie działa w imieniu mieszkańców Kołobrzegu, tylko mieszkańców Gminy Kołobrzeg.

Według Krzysztofa Plewki  integracja miasta z częścią sołectwa Korzyścienko to zły pomysł, ponieważ są to tereny bagienne.

Według Jacka Woźniaka, w opracowaniu dotyczącym  zmiany granic administracyjnych Gminy Miasto Kołobrzeg, znajdują się elementy, które budzą jego wątpliwości. Chodzi m.in. o dzielnicę Radzikowo.

To nie jest uchwała na dziś, na jutro. To jest uchwała na przyszłe pokolenia, mówiła Izabela Zielińska.

Ważny głos podczas sesji zabrali prezesi kołobrzeskich spółek, którzy wyjaśnili po co te tereny są tak naprawdę potrzebne spółkom.

Ostatecznie radni 11 głosami za przyjęli projekt uchwały w sprawie zmiany granic administracyjnych Gminy Miasto Kołobrzeg, 4 radnych było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu.

Więcej w materiale wideo.

Komentarze  
+2 # Radzikowo 2024-03-14 09:30
A ja pragnę zwrócić uwagę na to, że radna z Radzikowa i kandydatka z komitetu Anny Mieczkowskiej w tych wyborach, pani Renata Brączyk zagłosowała PRZECIW tej uchwale.
Bo pani radna wie, że te wszystkie opowieści, to pic na wodę, a w konsekwencji najbardziej ucierpi Radzikowo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn