Podczas styczniowej sesji Rady Miasta głosowano nad uchwałą dotyczącą wystawienia na przetarg i sprzedaży działki w Podczelu o powierzchni ponad 1 hektara, na której znajduje się zabytek, dokładnie schron dowodzenia. Uchwała nie przeszła. Teraz ponownie wraca pod obrady Rady.

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Budżetowo-Gospodarczej rozpoczęło się od wizji lokalnej zabytku położonego na działce przy ulicy Brzeskiej w Podczelu. Przypomnijmy. Decyzją dnia 29 czerwca 2022 r. obiekt dawnego stanowiska dowodzenia  wpisany został do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. W ubiegłym roku został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla całej nieruchomości, na której ten zabytek się znajduje. To teren o powierzchni blisko 1,5 hektara. Miasto chce sprzedać działkę. A pieniądze są potrzebne, bo jak mówi Ewa Pełechata,  miasto ma bardzo ambitny plan inwestycyjny. Zbycie działek zapewni wpływ budżetowy w kwocie uzyskanej ceny sprzedaży i regularne wpływy tytułem podatku od nieruchomości oraz przeniesie ciężar utrzymania obiektu zabytkowego i ponoszenia kosztów z tym związanych na podmiot prywatny.

Dzisiaj radni mogli po raz pierwszy zobaczyć jak zabytek wygląda od wewnątrz.

Zabytek, jak zapewnia Ewa Pełechata nie jest zagrożony.

Co ważne na nieruchomości zakazuje się zmiany ukształtowania terenu, wycinki drzew i krzewów za wyjątkiem, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne, a także rozbudowy i nadbudowy obiektu. Nakazuje się zachowanie kubatury obiektu i kompozycji przestrzennej, historycznego kształtu oraz rozmieszczenia otworów drzwiowych, form i rodzajów materiałów oraz konstrukcji budowlanych obiektu. Dopuszcza się natomiast wymianę stolarki drzwiowej, pod warunkiem zachowania pierwotnego wyglądu drzwi, wycinkę drzew, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa i sanitarne. W przypadku konieczności wyburzenia/rozbiórki ze względu na zły stan techniczny zabytku obowiązuje nakaz opracowania inwentaryzacji budowlanej oraz opinii o stanie technicznym, z koniecznością przekazania jednego egzemplarza do archiwum właściwego Urzędu Ochrony Zabytków.

Nieruchomość ujęta jest w planie sprzedaży na rok 2024. Nieruchomości będą zbywane łącznie w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, do którego będą mogli przystąpić wszyscy zainteresowani kupnem. 

Miasto skierowało także zapytanie do powiatu oraz Muzeum Kołobrzeskiego „Patria Colbergiensis”, czy nie byliby zainteresowani zakupem przedmiotowych działek. Odpowiedź w obu przypadkach była negatywna. Czy tym razem radni podejmą inną decyzję o sprzedaży działki w Podczelu, na której znajduje się zabytek? O tym przekonamy się 24 kwietnia podczas Sesji Rady Miasta.

Więcej w materiale wideo.

 

Komentarze  
+4 # Elżbieta65 2024-04-19 10:03
żeby nie było jak z basztą prochową. Miasto najpierw sprzedało a po latach odkupiło żeby ją uchronić .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn