×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Komandor Stanisław Mieszkowski został pośmiertnie mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopień kontradmirała. Nie ustalono jeszcze kiedy rodzinie zostanie przekazana nominacja generalska. W 1990 r. płk prof. Jerzy Poksiński, badacz dziejów polskiej wojskowości w czasach stalinowskich i autor słynnej książki „Victis honos: Spisek w wojsku”, wystąpił do resortu obrony z wnioskiem o nominację kmdr. Stanisława Mieszkowskiego na stopień kontradmirała. Wniosek nie został wtedy rozpatrzony. Teraz z podobnym podaniem do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócili się kmdr w st. spocz. Roman Rychter oraz prof. Dariusz Nawrot z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wniosek poparł m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Profesor Dariusz Nawrot tak skomentował decyzję o pośmiertnym mianowaniu kmdr. Stanisława Mieszkowskiego na kontradmirała: – My, marynarze, jesteśmy bardzo dumni z komandora Stanisława Mieszkowskiego. (...) Książka - „Amor Patriae Suprema Lex. Rzecz o kmdr. Stanisławie Mieszkowskim” - już jest napisana, wydaje ją gdański IPN. To w miarę całościowe spojrzenie, pokazanie tegoż komandora jako osoby wspaniałej, a jednocześnie dramatycznej, która w jakiś sposób stanowi swoistą egzemplifikację losów Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. (cytat pochodzi ze strony www.naszdziennik.pl)

Profesor Nawrot przypomniał też na łamach gazety Nasz Dziennik, że to właśnie dzięki okrętom Marynarki Wojennej zachowana została wtedy cząstka niepodległej Rzeczypospolitej. – Komandorzy jak Stanisław Mieszkowski, którzy znaleźli się na terenach Polski pod władzą sowiecką, płacili najwyższą cenę za wierność wartościom wyniesionym z czasów II Rzeczypospolitej. Ten wniosek do prezydenta to takie symboliczne upamiętnienie, próba uhonorowania wspaniałego przedstawiciela marynarzy II Rzeczypospolitej. (cytat pochodzi ze strony www.naszdziennik.pl)

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn