Wczoraj w Laboratorium Kultury Adebar odbyło się spotkanie spotkanie z kołobrzeskimi przedsiębiorcami dotyczące wprowadzonych ostatnio zmian w centrum naszego miasta. Dyskusja była burzliwa, a zdania przedsiębiorców podzielone.

Wczorajsze spotkanie w Adebarze było echem petycji kołobrzeskich przedsiębiorców złożonej do przewodniczącego Rady Miasta, w której wyrazili swój protest przeciwko wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu starówki. Przypomnijmy. 5 czerwca miasto wprowadziło zmianę organizacji ruchu w centrum miasta, a dokładniej, ograniczony został ruch na odcinkach ulic Armii Krajowej i Ratuszowej od ulicy Katedralnej do Placu Ratuszowego. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez prezydent tego co przez ostatnie lata udało się zmienić w przestrzeni naszego miasta oraz samego centrum, jak m.in. nasadzenia, plac zabaw przy ulicy Dubois, remont Adebaru i Ratusza czy świąteczne i letnie oświetlenie. Przypomniała także, że o planach wprowadzenia ograniczenia ruchu w centrum miasto po raz pierwszy poinformowało już we wrześniu 2020 roku. W tym temacie odbyły się dwukrotne konsultacje. Zainteresowanie nimi było znikome. Jak mówiła prezydent, na ożywienie starówki tzw. działania miękkie, miasto wydało już ponad milion złotych.

W temacie zmian w centrum miasta wypowiedziała się również radna Claudia Rubanowicz, która jest także społecznym menadżerem śródmieścia. Według niej starówka, jak wielu miastach w Polsce i za granicą, powinna być sercem miasta, czego u nas nie ma. Ewa Pełechata poruszyła m.in. temat dotyczący parkowania w centrum miasta, przypominając, że obecnie budowane są 4 parkingi wielopoziomowe, które mają rozwiązać problem miejsc parkingowych oraz ruchu w mieście. Część przedsiębiorców wskazywała, że nasze centrum umiera, a wyłączanie parkingów w tym miejscu jeszcze pogłębia problem. Jeszcze inni przedsiębiorcy zwrócili uwagę na ulicę Mariacką. Uważają, że donice ustawione na ulicy Narutowicza całkowicie odcięły tę część miasta od placu ratuszowego. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy byli zgodni. Jeden z nich uważa, że ograniczenie ruchu w centrum miasta, dla niego okazało się pozytywną zmianą.

Kolejnym problemem, na który zwrócono uwagę, to parkowanie samochodów w podwórkach. Andrzej Mielnik z kolei wskazał, że problem na parkingach na starówce wygenerował się przez abonament na parkowanie dla mieszkańców posiadających Kołobrzeską Kartę Mieszkańca. W całej dyskusji, która była burzliwa, a argumenty przedsiębiorców często się wykluczały, był także głos mówiący o braku wspólnej aktywności przedsiębiorców, zanim się cokolwiek wydarzy. Wielu przedsiębiorców wskazywało na problem ze wspólnotami mieszkaniowymi, a także samymi lokatorami, którzy uważają działalność niektórych lokali za uciążliwą. Według Anny Mieczkowskiej spotkanie z przedsiębiorcami było bardzo dobrym spotkaniem, mimo tak burzliwej dyskusji. 

Więcej w materiale wideo.

Komentarze  
+10 # dla dzieci dobra 2024-07-31 19:14
Jest " dzialalnosc " sa też tysiące mieszkańców
Trzeba wypracować logiczny !!! kompromis aktywiści
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # ALA ma kota 2024-08-02 09:55
Rozumiem że pani Karolina Rejmak udostępnia wykupione miejsca rodzicom dzieci które przywożą do niej na zajęcia i czekają na dzieci aż skończą zajęcia.. a nie zajmują płatne i bezpłatne miejsca postojowe...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Szok.2.0 2024-08-02 12:58
Trzeba sobie zadać pytanie - kto najbardziej zyskał na zmianie organizacji ruchu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn