Już nie zobaczymy dumnego Bolesława stojącego w Lesie Kołobrzeskim. 800 – letnie drzewo, pomnik przyrody, wywróciło się.
[hdvs videoid=1826]

Podłoże gliniaste, duża wilgotność i korzenie padającego buku, które poderwały korzenie dębu Bolesław – to może być przyczyna wywrócenia się najstarszego dębu w Polsce. 

Bolesław miał 800 lat, 32 metry wysokości, prawie 7 metrów w obwodzie. Prawdopodobnie drzewo wywróciło się 31 maja lub 1 czerwca.

19 sierpnia w 2000 roku „dla uczczenia osoby Króla Polskiego Bolesława Chrobrego i jego historycznych zasług w dziele utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu” odbyła się duża uroczystość, podczas której nadano dębowi imię Bolesław. Od tego czasu, każdego roku świętowano imieniny Bolesława.

Bolesław był pomnikiem przyrody, Antoni Szarmach podkreśla więc, że leżące drzewo pozostanie na swoim miejscu. Szarmach chciałby aby zostało ogrodzone.

 

Na ostatnią opowieść o Bolesławie, Antoni Szarmach zaprasza jutro. Audycja Drzewa Pana Antoniego na antenie TKK o 17. 50.  

 

foto archiwum TKK:

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn