Świat podzielony żelazną kurtyną, świat na krawędzi zagłady – te historie w ujęciu militarnym prezentowane będą na II Zlocie Zimnowojennym w Kołobrzegu. 

 

NATO kontra Układ Warszawski – te czasy wydają się być bardzo odległe, gdy dwa bloki polityczno-wojskowe konkurowały ze sobą niemal na wszystkich płaszczyznach, a żołnierze przygotowywali się do zaatakowania przeciwnika i jego totalnego zniszczenia w jak najkrótszym czasie.

Podczas II Zlotu Zimnowojennego, na poligonie przy ul. Koszalińskiej w Kołobrzegu, zobaczymy ponad 30 pojazdów wojskowych z epoki zimnej wojny. Pojawią się grupy rekonstrukcyjne na czele z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Piechoty I Armii Wojska Polskiego „Nałęcz” z Trzebiatowa, które zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z okresu zimnej wojny. Stawią się żołnierze polscy, rosyjscy, amerykańscy, a także żołnierze z NRD. Główną atrakcją zlotu będą dwa czołgi z okresu zimnej wojny: czołg T34-85, bohater II wojny światowej w służbie Układu Warszawskiego, a także czołg T55, najpopularniejszy czołg świata, wyprodukowany w ponad milionie egzemplarzy. W programie znajdują się prezentacje dynamiczne i pokazy sprzętu.

W tym roku pojawią się również samoloty. Na terenie zlotu, będzie można zobaczyć samolot TS-8 Bies, polski samolot szkolno-treningowy z zasobów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 16 i 17 lipca o godz. 12.00, piloci 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie wykonają przeloty na zimnowojennych samolotach Su-22 nad kołobrzeskim molo.

To nie koniec atrakcji zlotowych. Będzie można zobaczyć dioramy i kolekcje, w tym modele samolotów w różnych skalach z lat 1950-1989, wyposażenie wojskowe, prezentacje historyczne, a także z historyczny sprzęt radiowy Wojska Polskiego, który zaprezentuje Bałtyckie Stowarzyszenie Krótkofalowców. Będzie rzutnia granatów, wojskowa grochówka i… wojskowa dyscyplina.

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook