×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Od 22 września do 4 października w Kołobrzegu będziemy gościć pastora Henryka Patryarchę z Niemiec, który zaprasza na wystawę poświęconą Biblii. Prezentowane eksponaty pochodzą w całości ze zbiorów pastora. Wystawa „Z Biblią przez stulecia" stanowi wstęp do obchodów rocznicy 500-lecie Reformacji, której inicjatorem – jak wszyscy chyba wiemy – był Marcin Luter.
Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, przy wsparciu Kościoła Chrystusowego oraz Kościóła Zielonoświątkowego. Obchody tej znamiennej rocznicy Reformacji zostały zorganizowane przez wspomniane wyżej kołobrzeskie wspólnoty protestanckie.
Warto podkreślić, że wystawy podobne do tej pastor prowadził w wielu miastach na terenie Polski i Niemiec, a cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Na samej wystawie można poznać pastora Henryka Patryarchę i posłuchać historii związanych ze zgromadzonymi przez niego egzemplarzami Pisma Świętego, a są wśród i takie, które między innymi ocalały z getta warszawskiego (chodzi o egzemplarz należący do rozstrzelanego przez Niemców rabina). Można będzie sprawdzić swoją cierpliwość, podejmując próbę przepisania fragmentu Biblii za pomocą wosku.
Podczas 40-minutowego programu można będzie dowiedzieć się na temat rozwoju Pisma Świętego i tego, jak dotarło ono do naszych czasów, na jakich materiałach było pisane, w jakich językach, w jakim formacie je wydawano; jak wyglądały zwoje, które kiedyś były po prostu formą współczesnej książki; jak wyglądają miniaturowe egzemplarze Pisma Święte. Na wystawie będzie można zobaczyć zmieniającą się na przestrzeni wieków formę wydawniczą Biblii. Zaprezentowane zostaną m. in.: Biblia pisana na zwoju ze skóry, na pergaminie i papirusie, najmniejsza oraz najcięższa Biblia świata. Najstarszy egzemplarz wystawy ma niespełna 450 lat. Warto wspomnieć, że najmniejszy jest sześć razy mniejsze od paznokcia. Największy waży 15 kg – ale to wszystko warto zobaczyć na żywo. Usłyszymy też historię Pisma Świętego ocalałego z rewolucji francuskiej, które przez tydzień leżało na ulicy, za którego posiadanie właściciel został zamordowany. W prezentowanych zbiorach znajduje się także Biblia uratowana osobiście przez pastora, gdy chciano ją spalić w ognisku zrobionym w jednym z poniemieckich kościołów. Są w niej także współczesne wydania, także te dla dzieci, jak Biblia używana w domku dla lalek (to taki amerykański wynalazek). Będzie można także zobaczyć komiksowe wydanie Pisma Świętego. Dodatkowo wyeksponowana będzie kolekcja znaczków pocztowych z motywem Biblii.
Kolekcjoner posiada w sumie ok. 800 egzemplarzy Pisma Świętego, jednak do Kołobrzegu nie będzie mógł zabrać ze sobą więcej niż 1/3 swoich zbiorów. Pastor swoją pierwszą Biblię otrzymał gdy miał 7 lat, i co ciekawe, ma ją do dzisiaj. Warto też zwrócić uwagę na jego nazwisko, które także ma biblijne pochodzenie. Rodzina pastora ze strony matki ma luterańskie korzenie, w której istniała tradycja codziennego czytania Pisma Świętego i wpłynęło także na niego samego. W konsekwencji podjął studia teologiczne i pracował jako pastor i wykładowca seminaryjny – najpierw w Polsce, a potem w Niemczech. Pastor Patryarcha podczas wystawy chętnie opowie o eksponatach, przytoczy ich historie. A będzie o czym posłuchać, ponieważ od zarania chrześcijaństwa ludzie chcieli mieć Pismo Święte, byli gotowi za nie oddać życie, a to potwierdza historia niejednego eksponatu wystawy. Biblia jako dzieło literackie, historyczne, społeczne, religijne i duchowe ma ogromne znaczenie dla całej ludzkości. Pasja i umiłowanie tej niecodziennej „księgi” spowodowały, że pastor, aktualnie mieszkający w Niemczech, swoje życie poświęcił na propagowanie jej nieprzemijającej wartości. W jednej osobie jest zarówno kustoszem, jak i przewodnikiem po wystawie. Potrafi w ciekawy i zajmujący sposób opowiadać o każdym eksponacie. Może więc warto skorzystać z okazji i odświeżyć swoją wiedzę na temat Księgi, którą zapewne posiadamy w prywatnych zbiorach.
Wystawę można oglądać od 22 września do 4 października, w godzinach 9 00 – 16 00, za wyjątkiem sobót i niedziel, kiedy wystawa będzie czynna tylko od 14 00 – 16 00, a w środy od 10 00 – 14 00 (w tym dniu wstęp jest wolny). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 501 549 747. Rezerwacji dla grup zorganizowanych należy dokonać telefonicznie.Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn