W piątek 31 maja już po raz ósmy w historii miasta, przy obelisku upamiętniającym Pionierów odbyło się spotkanie, mające na celu uczczenie pamięci i zasług pierwszych osadników, którzy dotarli do polskiego Kołobrzegu w 1945 roku, odbudowywali i tworzyli miasto z powojennych gruzów.

 Zaczynali wszystko od początku, wszystko było dla nich, ale i dla miasta – pierwsze. Kołobrzeg był najbardziej zniszczonym miastem ówczesnego województwa szczecińskiego, Pionierzy bez wody, prądu i gazu, musieli wspólnymi siłami radzić sobie z rzeczywistością. Pierwsi powojenni mieszkańcy z niezłomną wiarą wkładali wiele wysiłku w odgruzowywanie Kołobrzegu. Łączyła ich nie tylko praca przy porządkowaniu i odbudowie małej ojczyzny.

- Nie raz słuchając waszych wspomnień słyszę o tęsknocie do rodzinnej atmosfery tamtych czasów, wzajemnego zrozumienia, szacunku, solidarności, życzliwości… Dzięki wam i waszym rodzinom Kołobrzeg wstał z kolan i zaczął szybko się rozrastać. Niezmiernie cieszę się, że 8 lat temu ówczesna Rada Miasta ustanowiła dzień 31 maja Dniem Pioniera. Trudno znaleźć słowa, które wyrażają wdzięczność za poświęcenie i ogromny trud, jaki w odbudowanie naszego miasta włożyli Pionierzy - wasi dziadkowie, rodzice i wy sami - skromni bohaterowie powojennych zmagań. W imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję wam i waszym rodzinom za wszystko, co zrobiliście, za stworzenie tak pięknego miejsca do życia. Wasz trud jest przez nas doceniony, a młode pokolenia będą o nim pamiętać, dzięki podtrzymywaniu tradycji, zapewnieniu edukacji historycznej, dzięki niezwykle aktywnemu Klubowi Pionierów i Chórowi Pionierów oraz spotkaniom takie jak to – mówiła podczas uroczystości Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbał zespół Mayol. Pod obeliskiem zapalono znicze, a delegacje złożyły kwiaty.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn