Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z.Herberta i International Dance Academy Kołobrzeg zapraszają na spotkanie promocyjne z Zofią Rudnicką, autorką książki: "Gerard Wilk. Tancerz".

"Nie mogłem oderwać się od tego tekstu, zwłaszcza że z jego bohaterem miałem kiedyś wiele do czynienia. Moja ciotka mieszkająca w Gliwicach przy ulicy Wieczorka w sąsiedztwie państwa Wilków poprosiła mnie kiedyś, abym zaświadczył, że ich młodszy syn rzeczywiście zrobił za granicą oszałamiającą karierę, a paczki, prezenty i pieniądze, które przysyła rodzinie, są tego konsekwencją, a nie - broń Boże - jakichś machlojek, geszeftów czy innych niegodziwości. Zrobiłem to z ochotą, opowiadając kwieciście o jego sukcesach, a ciotka miała potem darmowe prężenie firan, bo tym zajmowała się urocza pani Jadwiga, matka chluby polskiego baletu. [...]"

"W latach dziewięćdziesiątych, znając marzenia Gerarda o reżyserii operowej, zaprosiłem go do Warszawy. Po przyjeździe dowiedział się, że mam w planie francuskojęzyczną realizację "Werthera" Jules'a Masseneta. Po konsultacji z zaprzyjaźnioną Anną Bessand Massenet - wnuczką kompozytora - postanowiłem zaproponować Wilkowi reżyserię tego przedstawienia, czego - jak się okazało - z napięciem oczekiwał. Poprosił, aby scenografem był jego francuski przyjaciel Jean-Jacques Le Corre. Powstał piękny spektakl, którego, niestety, już nie widziałem z powodów, które najlepiej znał ówczesny nieszczęsny minister Kazimierz Dejmek. Natomiast ja dowiedziałem się wtedy o okrutnej, szybko postępującej chorobie Gerarda. [...]"

"Zofia Rudnicka ofiarowała Gerardowi pośmiertny dar przyjaźni, pamięci, wspomnienia i interesujące omówienia jego dzieciństwa, młodości, lat szkolnych, kariery i popularności w Polsce, wielkich sukcesów niemal na całym świecie, niezwykłości zatańczonego repertuaru, działalności pedagogicznej, kontaktów towarzyskich, zainteresowań pozabaletowych i życia osobistego. Pani Zofio! Z takim talentem, fantazją i znajomością rzeczy należy zająć się kolejnymi postaciami, które istnieją już tylko w coraz bardziej zawodnej pamięci ludzkiej i coraz bardziej rozproszonych dokumentach" - to tylko fragmenty entuzjastycznej opinii Sławomira Pietrasa o książce "Gerard Wilk. Tancerz" zamieszczonej w najnowszym numerze Tygodnik ANGORA".

Termin: 9.11.2019 (sobota,) godz. 17.00.

Miejsce: Mała sala teatralna RCK, ul. Solna 1.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn