3 i 4 grudnia w Kołobrzegu i innych okolicznych miejscowościach odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Przyjaciele oraz fundacja DKMS szukają bliźniaków genetycznych dla kołobrzeżanki Kamili Barszczewskiej oraz innych chorych. Kołobrzeżanka Kamila Barszczewska ma 34 lata, do tej pory była energiczną i przedsiębiorczą dyrektorką jednego z hoteli, uwielbiającą sport, podróże i spotkania towarzyskie. W sierpniu tego roku usłyszała diagnozę - chłoniak o wysokiej agresywności. Kamila zgodziła się zostać twarzą lokalnej kampanii fundacji DKMS, która jest największym ośrodkiem dawców komórek macierzystych w kraju. 3 i 4 grudnia w Kołobrzegu i w innych miejscowościach odbędą się Dni Dawcy szpiku dla Kamili i innych. Celem jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta.
Jeżeli dana osoba zostanie dawcą rzeczywistym, pomaga realnie i może uratować komuś życie. Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych - pobranie szpiku z talerza kości biodrowej bądź pobranie komórek z krwi obwodowej. W obu przypadkach nie istnieje żadne zagrożenie dla życia dawcy.

Jedynie około 30 % chorych znajduje swoich bliźniaków genetycznych w rodzinie, dlatego tak ważna jest rejestracja w bazie DKMS. Na tę chwilę w Kołobrzegu zarejestrowanych jest 1,5 tysiąca potencjalnych dawców. Fundacja liczy, że po Dniu Dawcy Szpiku dla Kamili i innych ta liczba znacznie wzrośnie.

Znalezienie czy dopasowanie dawcy to szansa od 1 do 20 tysięcy a nawet kilku milionów. Najbliższa rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych odbędzie się 3 i 4 grudnia. 

 

[hdvs videoid=2620]

 

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn