Wspólne gotowanie z paniami z lokalnego koła gospodyń wiejskich, międzypokoleniowe warsztaty taneczne i artystyczne, zajęcia sportowe dla młodzieży, nauka pierwszej pomocy, promocja bezpiecznych zachowań nad wodą - nowe projekty na horyzoncie.

W projektach Społeczniczek i Społeczników możemy brać udział od 2017 r., a program, który powstał z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza, na trwale wpisał się w kalendarz działań organizacji z Pomorza Zachodniego. W efekcie zrealizowano blisko 3 tysiące angażujących inicjatyw – społecznych, kulturalnych, sportowych, na rzecz zwierząt, ekologicznych, wspierających osoby z niepełnosprawnością, łączących pokolenia. Również w dobie pandemii, NGO’sy, mimo trudnej sytuacji, nie zwolniły tempa i działały, pomagając innym. Kolejne działania przed nami, właśnie poznaliśmy projekty, które otrzymały szansę na realizację ze wsparciem programu.

Śmiało można powiedzieć, że pandemia nie zatrzymała Społeczniczek i Społeczników. W programie pojawiają się nowe organizacje, grupy i projekty, a każdy nabór to rekordowa liczba wniosków! Cieszę się, że z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dalej realizowane będą projekty, które mają integrować, ożywiać i rozwijać naszą najbliższą okolicę. Szczególnie cieszę się z tych działań bliskich naturze, bo ten rok ogłosiliśmy Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Aby środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego województwo w programie zostało podzielone na pięć subregionów. Do Po środki sięgnęły nie tylko organizacje pozarządowe, ale i koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. Dzięki mikrodotacjom, a więc wsparciu do 4 tys. zł nie zabraknie działań społecznych, artystycznych i sportowych. Spora część projektów dotyczyć ma ekologii. Dzięki zaangażowaniu Społeczników powstanie ekostrefa wypoczynku, stare rzeczy odzyskają dawny blask, poznamy technikę decoupage czy otrzymamy wielorazową torbę na zakupy.

Umowy zawarte w Kołobrzegu:

- Ekologiczny piknik jesienny! Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie (zorganizowanie Ekologicznego pikniku jesiennego)

- Czołem Harcerze! Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie (zagospodarowania nieudostępnionej do użytku publicznego części działki znajdującej przy ulicy Szkolnej 21 w Siemyślu).

- Gala 15 lecia KTS Amber, Stowarzyszenie "Amber" w Kołobrzegu (m.in. obchody z okazji 15-lecia stowarzyszenia)

- Od przedszkola do seniora - taniec łączy pokolenia, Stowarzyszenie "Amber" w Kołobrzegu (zajęcia taneczne dla najmłodszych)

- Udział w rozgrywkach ZOZKosz grup młodzieżowych Kotwicy, MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg Obchody 70-lecia kołobrzeskiej koszykówki MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg

- ,,Segregujesz Zyskujesz ''Festyn Ekologiczny, Stowarzyszenie Klub Sportowy Perła Kołobrzeg-Zieleniewo

- Powrót Mikołajka Nadmorskiego, Koło Gospodyń Wiejskich Ustronie Morskie

- Tyle zysku ile odzysku, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Kołobrzeska Grupa Regatowa

- Decoupage to sposób na piękny recykling, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Kołobrzeska Grupa Regatowa

- Nowe Życie Starych Rzeczy - Międzypokoleniowe Warsztaty Ekologiczne, Koło Gospodyń Wiejskich Rusowo

- Dni integracji społecznej z Kołem Gospodyń Wiejskich w Stojkowie

- Wspólne gotowanie z nauka rękodzieła. Koło Gospodyń Wiejskich w Stojkowie

- Pływamy i Ratujemy - Młodzi przyszli ratownicy EDYCJA II Fundacja Pływamy i Ratujemy.

Co cieszy, po dotacje sięgają nie tylko znane już dobrze w lokalnych społecznościach organizacje, ale i nowe stowarzyszenia, fundacje oraz co wyróżnia program grupy nieformalne. Społecznik daje szansę wszystkim, którzy chcą lokalnie działać.

– Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Społecznik wykorzystuje energię ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Nigdy nie narzucaliśmy rodzaju aktywności, więc w ramach naboru spotkamy różnego rodzaju projekty. To m.in. akcje społeczne, kulturalne, ekologiczne, charytatywne, związane ze sprzątaniem świata czy aktywnością ruchową. Cel jest jeden – sprawić, żeby ludzie ze sobą spędzali czas w swoich małych społecznościach . I to się udaje. To wielki sukces mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Pełna lista dofinansowanych w ostatnim naborze działań znajduje się na stronie programu: http://spolecznik.karrsa.eu/.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn