Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej regularnie kontrolują przesyłki przychodzące do mieszkańców z Zachodniopomorskiego.

Sprawdzane są pod kątem sprowadzania niedozwolonych produktów, pseudoleków, produktów podrobionych i niebezpiecznych. 

Weryfikowana jest też deklarowana wartość przesyłki i ewentualnie podejmowana decyzja o konieczności zapłacenia cła i podatku VAT od sprowadzanych produktów.

Od stycznia Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali łącznie ponad 8,5 tys. różnych tabletek i prawie 4 kg sterydów. Ostatni rok pokazuje, że wśród pseudoleków sprowadzanych spoza UE dominują leki na potencję (2.610 tabletek) oraz przeciwpasożytnicze i owadobójcze (2.164 tabletki). Na początku roku sprowadzana była jeszcze Amantadyna i preparaty z jej zawartością. Wśród tych paraleków znajdują się też leki na serce, układ oddechowy, wspierające metabolizm, antydepresanty i preparaty przeciwinfekcyjne. 

Niektórzy sprowadzają po kilka tabletek, inni preferują robienie większych zapasów. Najmniejsza liczba tabletek w przesyłce to 4 tabletki przeciwpasożytnicze, a największa 695 tabletek leków przeciwpasożytniczych. 

Leki najczęściej produkowane są w Indiach, ale sprowadzane są z Indii, Chin, Mołdawii, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Leków nie możemy sprowadzać z zagranicy bez zgody Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dozwolony jest tylko osobisty przywóz z zagranicy do 5 najmniejszych opakowań leku stosowanego na własny użytek.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przypominają, że tego typu preparaty nie gwarantują swojej skuteczności, a mogą być bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia lub życia. Nie znamy substancji, których użyto do ich produkcji, a które mogą być bardzo szkodliwe. Nie znamy warunków sanitarnych, w których je produkowano. Nie mamy też pewności w jakich warunkach były przechowywane, a tylko odpowiednie przechowywanie leków gwarantuje, że nie straciły one swoich właściwości.  

Fałszywe leki i podróbki – jak nie dać się oszukać?

Problem z podróbkami leków jest powszechny i bardzo poważny – z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet co setny lek na polskim rynku jest podrobiony. 

Kupujesz leki na receptę, wyroby medyczne, suplementy lub kosmetyki? Nie daj się oszukać! Pamiętaj: kupuj leki tylko ze sprawdzonego źródła, jeśli leki zamawiasz w Internecie, to z hurtowni powinny trafić od razu do apteki, bez pośredników.

leki 1

leki 2

leki 3

leki 5

Komentarze  
+3 # informacje 2022-12-21 12:50
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystarczy isc na ul.Reymonta Hamioty pelno Podrobek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn