To nowoczesne narzędzie oferujące zintegrowaną bazę danych i pakiet e-usług powstało z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego WZ, przy współpracy wszystkich powiatów Pomorza Zachodniego. 

Nieograniczony dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenów; możliwość weryfikacji przeznaczenia działki i jej potencjału inwestycyjnego; wygodne składanie wniosków i wnoszenie opłat - to wszystko umożliwia uruchomiony właśnie system Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (RIIP WZ).

System RIIP WZ, którego kluczową częścią jest geoportal, powstawał kilka lat. Zintegrowanie systemów informacji przestrzennych, zbudowanie ogromnej bazy danych, przygotowanie ciekawych funkcjonalności wymagało zaangażowania dużej grupy specjalistów i dobrej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego. Projekt prowadził Urząd Marszałkowski WZ, a włączyły się do niego powiaty i miasta na prawach powiatu z całego Pomorza Zachodniego.

- Dzięki tej współpracy zbudowane zostało nowoczesne narządzie informatyczne, które będzie służyć nie tylko pracownikom administracji, ale przede wszystkim obywatelom - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Każdy, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną, będzie miał szybki i łatwy dostęp do tego typu danych. Dokumenty, po które dotychczas trzeba był jeździć do urzędów, będą dostępne on-line.

System Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (RIIP WZ) to nowoczesne e-usługi dla mieszkańców i przedsiębiorców umożliwiające obsługę spraw dotyczących szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej. https://sip.wzp.pl/

System zapewnia nieograniczony dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenów i wielu innych zbiorów. Pozwala na realizację procedur on-line. Bez wychodzenia z domu będzie można - w Urzędzie Marszałkowskim WZ i starostwach powiatowych - załatwić część spraw związanych z geodezją i kartografią.

Mogą to być m.in. decyzje wydawane przez Wydział Ochrony Środowiska, ale też sprawy prowadzone przez Wydział Inwestycji i Nieruchomości, Rolnictwa i Rybactwa (np. zmiana przeznaczenia gruntów) czy Biuro Geodezji.

System RIIP WZ pozwoli zweryfikować przeznaczenia działki i możliwości inwestycyjne. Umożliwi również sprawdzenie danych dotyczących ochrony środowiska. Będzie również wygodnym narzędziem składania wniosków (np. o wydanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków) i wniesienia e-opłaty.

- Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej to nowoczesne narzędzie, które umożliwia realizację spraw administracyjnych drogą elektroniczną, a zgromadzone w ten sposób dane mogą być ponownie wykorzystywane i udostępniane, co w efekcie optymalizuje koszty i pozwali oszczędzić czas, zarówno mieszkańców regionu, jak i pracowników administracji publicznej - tłumaczy Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

System obejmuje Urząd Marszałkowski i jednostki województwa (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej) oraz wszystkie powiaty Pomorza Zachodniego i miasta na prawach powiatu.

Projekt RIIP WZ został zainicjowany ponad pięć lat temu przez samorząd województwa. Do udziału zostały zaproszone wszystkie starostwa powiatowe Pomorza Zachodniego. W grudniu 2017 podpisy pod porozumieniem na rzecz stworzenia zintegrowanego systemu informacji przestrzennej złożyli prezydenci Szczecina i Koszalina oraz przedstawiciele powiatów białogardzkiego, gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, polickiego, pyrzyckiego, szczecineckiego, wałeckiego. Później do przedsięwzięcia dołączyły pozostałe powiaty. Projekt umożliwił zakupy nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, co ułatwiło cyfryzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych w powiatowych ośrodkach geodezji i kartografii w województwie. Stworzono także bazy danych (oraz przeprowadzono modernizację istniejących) we wszystkich powiatach i miastach na prawach powiatu w Województwie Zachodniopomorskim.

System umożliwił także tworzenie danych przestrzennych wchodzących w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, między innymi: Bazy Danych Obiektów Topograficznych 500 (BDOT500), Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) oraz innych danych o charakterze przestrzennym.

Jedną z aplikacji RIIP WZ jest Geoportal. Ten wielofunkcyjny portal mapowy województwa zachodniopomorskiego umożliwia prezentację kluczowych informacji pochodzących z rejestrów publicznych w postaci map tematycznych i daje bezpośredni wgląd w te informacje. Jego zadaniem jest wspieranie użytkownika w zarządzaniu, wizualizowaniu czy analizowaniu danych przestrzennych. Poprzez Geoportal możliwe jest wyszukiwanie lokalizacji obiektów, selekcji czy edycji.

System składa się z dedykowanych modułów zarządzających każdym rodzajem danych: Moduł Turystyka, Moduł Rewitalizacji, Moduł WODGiK, Moduł Rolnictwo i Rybactwo, Moduł Planowanie Przestrzenne, Moduł Parki Krajobrazowe, Moduł Gospodarka Nieruchomościami, Moduł Ochrona Środowiska, Moduł Ogólny.

Geoportal umożliwia nawigowanie w oknie mapy, powiększanie i zmniejszanie widoku, wyświetlanie objaśnień symbolizacji kartograficznej oraz zawartości metadanych czy wydruk preferowanego widoku.

Budowa systemu RIIP WZ jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Projektu partnerskiego pn. „Budowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego”. Projekt nr RPZP.09.10.00-32-0001/18 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020”.

Koszt całkowity to ponad 58 689 700,96 zł, w tym środki unijne 49 886 245,81 zł.

Komentarze  
0 # Ryby pływają na niby 2023-05-09 16:46
Może uda się zmienić marszałka z tęczowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn