W Kołobrzegu jedziemy już dwiema jezdniami nowej DK11.

Funkcjonuje już w całości nowy wjazd do Kołobrzegu od strony drogi S6, czyli odcinek o długości 1,5 km do ronda im. Jerzego Patana. Do dyspozycji są dwie jezdnie z docelową organizacją ruchu. To nie koniec prac przy inwestycji, które będą jeszcze prowadzone na biegnącej równolegle dawnej drodze wojewódzkiej DW163 (obecnie droga gminna). Całkowite zakończenie robót zgodnie z kontraktem powinno nastąpić w kwietniu br.

Kontrakt na budowę drogi o wartości 56,3 mln zł podpisaliśmy 8 sierpnia 2022 r. z firmą PORR. Nowa trasa powstawała obok funkcjonującego wjazdu do Kołobrzegu DW163 (ul. Bolesława Krzywoustego). DK11 łączy się z trzema istniejącymi już wcześniej rondami – na węźle Kołobrzeg Wschód, na wysokości ul. Janiska oraz na połączeniu z oddanym do ruchu w 2018 roku III etapem obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11. 

W ubiegłym roku wykonano większość robót bitumicznych, wprowadzono również zmiany organizacji ruchu niezbędne dla wykonania wpięcia nowej drogi w rondo im. Patana. Od 11 marca tego roku funkcjonuje już wyjazd z Kołobrzegu nową DK11. Po dzisiejszym uruchomieniu relacji wyjazdowej z miasta będą kontynuowane dalsze prace. Do zakończenia są jeszcze odcinki nawierzchni na dawnym przebiegu DW163 (w rejonie ronda Patana, skrzyżowania do Budzistowa oraz skrzyżowania z ul. Janiska).  Zostaną wykonane nasadzenia zieleni oraz roboty wykończeniowe i porządkowe poza jezdniami głównymi.

Nowa trasa jest dwujezdniową drogą klasy GP (główna o ruchu przyśpieszonym) z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni. W ramach prac powstał wiadukt nad drogą do miejscowości Budzistowo. Wybudowano na znacznej części obwodnicy ekrany akustyczne w celu ochrony pobliskiej zabudowy. Powstało również oświetlenie nowej trasy, chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe.

Inwestycja połączyła węzeł Kołobrzeg Wschód, na drodze ekspresowej S6, z oddanym do ruchu w 2018 roku fragmentem obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 z mostem przez rzekę Parsęta i zrealizowanym w latach wcześniejszych przez samorząd dojazdem do portu w Kołobrzegu. Wraz z oddaniem do ruchu odcinka DK11 łączącego z S6 przebieg drogi krajowej do portu w Kołobrzegu uzyskał ciągłość. W związku z tym zgodnie z art. 10 us. 5 Ustawy o drogach publicznych kategorię drogi krajowej stracił dotychczasowy przebieg DK11 od Kołobrzegu do Koszalina, stając się drogą wojewódzką. 

Sieć drogowa w tym rejonie uzyskała swój docelowy kształt. DK11 (jako S11 posiadając klasę drogi ekspresowej) biegnie od węzła Bielice w pobliżu Koszalina wspólnie z drogą S6 w kierunku Kołobrzegu. Na węźle Kołobrzeg Wschód DK11 już w klasie drogi GP odchodzi od drogi S6 i biegnie nowym przebiegiem DK11 omijając centrum Kołobrzegu do swojego punktu początkowego – kołobrzeskiego portu.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn