W czwartek, 14 września, dzień przed wyznaczonym terminem, zastępca prezydenta do spraw społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz wraz z kierownikiem Biura Prezydenta Miasta Pauliną Żupaniec w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyły wniosek naszego miasta wraz z 60-stronicową aplikacją o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, realizuje też własne inwestycje, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc długoterminowy rozwój nie tylko artystyczny, ale także społeczny czy gospodarczy. Kołobrzeg jest jednym z miast kandydackich.

Decyzja o rozpoczęciu starań naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz powołaniu zespołów programowych i konsultacyjnych zapadła w styczniu. W marcu utworzono Laboratorium Kultury ADEBAR, w którym przez kolejne cztery miesiące odbywał się cykl otwartych spotkań zespołów konsultacyjnych i sesji z udziałem ekspertek i ekspertów z dziedziny kulturoznawstwa, filozofii, psychologii i socjologii, mający na celu wypracowanie założeń strategicznych, wizji oraz kręgów programowych ESK 2029. W kwietniu ogłoszono decyzję na konferencji prasowej inaugurującej kołobrzeskie starania o ESK 2029, w której aktywnie uczestniczyło kołobrzeskie środowisko kulturalne. W maju rozpoczął się nabór wniosków na działania kulturalne. Zgłoszono ponad 130 projektów działań artystycznych, z których ponad ⅔ to projekty przedstawione przez mieszkańców miasta i regionu. W czerwcu przeprowadzono pogłębione wywiady z 29 osobami zaangażowanymi w kołobrzeską kulturę – dyrektorami instytucji kultury, dziennikarzami, animatorami kultury, aktywistami społecznymi – w celu zdiagnozowania największych problemów, zarówno z perspektywy odbiorców kultury, jak i organizatorów wydarzeń. Lato to okres zintensyfikowanych działań nad kołobrzeską aplikacją.

- Za nami przygotowanie i złożenie 60-stronicowego wniosku aplikacyjnego. Musiał on spełniać szereg warunków merytorycznych i formalnych – mówi zastępca prezydenta do spraw społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz .

Złożone wnioski aplikacyjne będą teraz oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składa się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez MKiDN.

W ostatniej dekadzie października nastąpi spotkanie preselekcyjne, podczas którego odbędzie się przesłuchanie przedstawicieli miast kandydujących. W grudniu panel ekspertów uzgodni krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej, zaplanowanej wstępnie na połowę 2024 roku. Deklaracje o przystąpieniu do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 złożyło 12 polskich miast: Bielsko – Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów, Toruń.

Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów. Czas ten muszą wykorzystać na przygotowanie się do pełnienia swojej roli.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn