Od ponad dwudziestu lat Biuro Literackie wspiera twórców i twórczynie, którzy zaczynają przygodę z literaturą. To tutaj swoje pierwsze kroki stawiali: laureatka Nike Bronka Nowicka, Nagrody Conrada Elżbieta Łapczyńska oraz Silesiusa Julia Szychowiak.

Wkrótce autorki i autorzy będą mogli liczyć nie tylko na publikację debiutanckich książek, szeroką krajową i zagraniczną promocję, ale także na stypendia twórcze umożliwiające prace nad swoją powieścią lub poetyckim tomem.

W tym roku w ponad dwudziestu projektach wydawniczych, edukacyjnych i szkoleniowych towarzyszących festiwalowi TransPort Literacki 28 w Kołobrzegu udział wzięło ponad trzysta osób. Właśnie ogłoszone zostały nazwiska 33 laureatek i laureatów projektów. Są wśród nich autorki i autorzy, którzy wydadzą wkrótce premierowe książki lub z którymi w najbliższym roku pracować będą redaktorki i redaktorzy Biura Literackiego nad debiutanckimi publikacjami.

Festiwal i działalność Biura przyciąga nowych partnerów. Od 2016 roku działania kołobrzeskiej instytucji wspiera Komisja Europejska. W ramach pięciu programów Kreatywnej Europy na różne działania przekazanych zostało już blisko pół miliona euro. Wśród tegorocznych partnerów festiwalu znalazło kilka innych zagranicznych instytucji: LTI Korea, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie, NORLA, CzechLit, Moravská zemská knihovna i Flanders Literature.

W każdym roku obecna na stałe w Kołobrzegu od 2016 instytucja współpracuje z kilkudziesięcioma instytucjami i festiwalami z całego świata, które angażują się, także finansowo w działania. Znaczenie TransPortu doceniają także krajowi mecenasi wydarzenia, którymi w tym roku byli Miasto Kołobrzeg i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Trzyletnią dotację dla imprezy oraz siedem innych grantów przyznało w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Listę lokalnych partnerów tworzą: Regionalne Centrum Kultury, Dealerzy Kultury, Coffeedesk, Hotel Baltic Plaza MediSPA & FIT, Pufa Design, DG Light & Sound, Kartonik, Komunikacja Miejska Kołobrzeg, Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu, a także Akademia Sztuki, Teatr Współczesny i Trafostacja ze Szczecina.

Dzisiaj witamy na pokładzie Fundacja Krajowy Depozyt Biblioteczny, która od 2024 roku fundować stypendia twórcze na czas pracy nad pierwszą książką dla debiutantek i debiutantów z naszych projektów. Projekty wydawnicze adresowane dla debiutantów wspierać będą także „Książki. Magazyn do czytania” wydawany przez Gazetę Wyborczą. Przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się między 6 a 9 czerwca. W 2025 roku festiwal i Biuro Literackie obchodzić będą swoje trzydziestolecie.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn