Muzyka Wielbłądów jest inspirowana głównie afrykańskim bluesem - stanowiąc mieszankę takich gatunków jak afro-blues i desert-blues.

Pobrzmiewają tu wpływy południowo-saharyjskie, czyli muzyka Tuaregów, a także wyraźne inspiracje malijskimi gitarzystami: Boubacar'em Traore i Ali Farka Toure. Melodia często oparta jest na transowym pulsie donso i kamelen ngoni. Całość przeplatają wpływy klasycznego bluesa, gatunku, który zrodził się w rejonie rzeki Missisipi, a zwłaszcza jego transowej odmiany - Missisipi hill country blues. Jako, że spotkanie różnych tradycji jest nieodłącznym elementem twórczości muzyków tworzących Wielbłądy, tak i tutaj, odnajdziemy elementy muzyki arabskiej, perskiej, a nawet - ormiańskiej oraz brzmienia przeróżnych instrumentów jak: ruba, sarod, ney, oud, gita, fula flet i wielu innych.

W utworach Wielbłądów znalazło się również miejsce na polski folklor, który w postaci tematów oberka przeplata się z afrykańskimi melodiami. Sami artyści lubią określać swoją muzykę jako "afrykański blues ze słowiańską duszą". Istotnym elementem twórczości Wielbłądów są teksty piosenek, w których życie człowieka pojmowane jest jako droga, na którą można spojrzeć z szerokiej perspektywy, wykraczając poza codzienną egzystencję.

Teksty poszukują odpowiedzi na istotne pytania dotyczące sensu życia, czerpiąc często przemyślenia z filozofii buddyjskiej, czy chrześcijańskiej ale bazując także na rzeczywistych doświadczeniach. Mimo wielu wpływów i inspiracji z Afryki i innych części świata jest to muzyka w 100% autorska. Wielbłądy grają muzykę liryczną, ale nie brakuje im dynamizmu i "funk'ującego groove'u".

W najbliższą niedzielę, 02.06. zespół wystąpi w składzie:

Gwidon Cybulski - śpiew, tekst, gitara, ngoni, harmonijki ustne,

Kuba Pogorzelski - gita, djembe, grzechotki, Mateusz Szemraj - oud, sarod, rubab, ngoni griotów, gitara,

Sebastian Wielądek - ney, kawal, bansuri, kora, duduk, hang.

02.06.2024 (niedziela) godz. 19.00 AFRYKA W ADEBARZE: WIELBŁĄDY - na żywo

Laboratorium Kultury Adebar

Bilety w cenie 30 (norm,) / 20 (ulg.) można kupić w dniu koncertu w Laboratorium Kultury Adebar.

Ilość biletów ograniczona. Rezerwacje można składać pod adres e-mail: lkadebar@gmail.com

(art sponsorowany)

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn