Obostrzenia wywołane epidemią koronawirusa, a przede wszystkim brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym sprawił, że w Muzeum Oręża Polskiego rozpoczął się długo oczekiwany czas serwisowania sprzętu.

Jedną z pierwszych maszyn, które muzealnicy postanowili przejrzeć i dokonać napraw jest półgąsienicowe działo samobieżne produkcji amerykańskiej T48 (SU-57). Pojazd przechodzi aktualnie remont systemu mocowania oraz obrotu zespołu uzbrojenia głównego – sześciofuntowej (kaliber 57 mm) armaty przeciwpancernej, zainstalowanej na podstawie T5. Wszystko po to, by w zbliżającym się bądź, co bądź wielkimi krokami sezonie, można było zaprezentować pełne możliwości tego wyjątkowego, bo rzeczywiście używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w schyłkowym okresie II wojny światowej pojazdu.

Warto podkreślić, że maszyna wielokrotnie uczestniczyła w inscenizacjach i pokazach historycznych na terenie całego kraju, stając się swoistą wizytówką MOP. Zachowane w zbiorach działo samobieżne T48 (SU-57) jest jednym z 15 egzemplarzy przekazanych w marcu 1944 r. przez Armię Czerwoną Wojsku Polskiemu. Wykorzystywane było najpierw w szeregach 1. samodzielnego batalionu rozpoznawczego, a ostatecznie – 7. samodzielnego dywizjonu artylerii pancernej. Ma za sobą działania wojenne nad Wisłą, na Wale Pomorskim oraz, po forsowaniu Odry, na terenie Niemiec. W kolekcji MOP znajduje się od 1975 r. Warto zaznaczyć, że odrestaurowane w latach 2008-2009 kołobrzeskie T48 (SU-57) to jedno z 7 zachowanych na świecie. 4 sztuki znajdują się w Polsce.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn