Przy ul. Okopowej na budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy zostały zamontowane domki dla jerzyków - najlepszych lotników wśród ptaków. Skrzydlaci bohaterowie w walce z muchami i komarami znajdą schronienie w 8 budkach lęgowych.

O jerzykach w wielu źródłach możemy przeczytać: jerzyk to tzw. latający mieszczanin o długości ciała: 16-19 cm. Jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatno - czarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle.

Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie.

Są ptakami niezwykle pożytecznymi. Ptaki te żywią się wyłącznie owadami złapanymi w powietrzu, zjadając dokuczliwe meszki, muchy i komary. Jerzyków w miastach jest coraz mniej i jeżeli nie będziemy chronić i przywracać ich siedlisk, to niedługo znikną. Dlatego tak ważne jest montowanie budek lęgowych z trocinobetonu w centrum miast, by stworzyć jerzykom odpowiednie warunki do lęgów i życia.

W Kołobrzegu jerzyki bytują w okolicach portu i pasa nadmorskiego, a także w centrum miasta. Opinia ornitologiczna wskazuje możliwość montażu budek lęgowych przy ul. Okopowej na budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy. W związku z tym zamontowano 8 budek typu "J" z trocinobetonu. Całkowity koszt to 1560 zł.

Komentarze  
+7 # mewy 2021-04-24 14:49
Jeszcze przydałoby się coś na mewy, żeby je wygonić z centrum miasta. I niektórym ludziom dosadnie wytłumaczyć że ptaków (również mew) nie należy wiosną, latem i jesienią dokarmiać. Robi się to gdy są wielkie mrozy i na pewno nie chlebem i resztkami ze stołu .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # Mama 2021-04-25 09:38
Brawa dla Pani Dyrektor Małgorzaty Kałużnej!Wspaniały i kreatywny dyrektor,fantastyczny człowiek i świetny nauczyciel!Moje dziecko chodzi do siódemki i jestem bardzo zadowolona z tego,że Pani Dyrektor dba o uczniów i ich dobro jest dla niej najważniejsze.Życzę dużo wytrwałości,siły i dobrych ludzi wokół.Wielkie brawa!Szkoła jest zadbana,czysta,nowoczesna ,przyjazna dzieciom i młodzieży.Pozdrowienia dla wspaniałej polonistki -Pani Jaśminy Wacko oraz fantastycznej matematyczki -Pani Aleksandry Wojny.Dziękuję za to,że mój syn ma wspaniałe nauczycielki i chodzi do szkoły kierowanej przez człowieka z pasją, kochającego dzieci. Czekamy na powrót do szkoły i liczymy,że nastąpi już niedługo...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # do mama 2021-04-26 07:58
macie szczęście, że udało wam się wykurzyć poprzedniego dyrektora. Moja wnuczka też jest zadowolona.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Żaklina 2021-04-26 21:03
Jeżyki nie załatwią problemu z komarami jak nie polikwiduje się tak wielu sadzawek w zach. części nadmorskiej .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook