Dzisiaj w okolicach południa księżyc znalazł się między słońcem a ziemią, co spowodowało  częściowe zaćmienie słońca. Takie zjawisko pojawia się raz na kilka lat. Razem z młodzieżą z Kopernika, sprawdziliśmy jak było ono widoczne.

Dzisiaj, na niebie mogliśmy obserwować niecodziennie zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie słońca. Było to pierwsze takie zaćmienie widoczne w naszym kraju od ponad sześciu lat. 

Takie zjawisko trwa zaledwie kilka godzin. Całkowite zaćmienie jest natomiast nie do zobaczenia w Polsce. Najbliższe będzie miało miejsce w Hiszpanii 12 sierpnia 2026 roku i potrwa około minutę.

Najważniejsze przy obserwacji zaćmienia Słońca jest bezpieczeństwo. Nie wolno patrzeć na Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Zaćmienia Słońca występują względnie często - od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi.

W Polsce, ostatnie  całkowite zaćmienie było widoczne w 1954 roku, następne będzie miało miejsce w 2075 roku. 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook