Są wyniki konsultacji społecznych w sprawie usytuowania pomnika - głazu upamiętniającego ofiary Zbrodni Katyńskiej na Skwerze Pionierów. Większość głosujących mieszkańców nie zgadza się na taką lokalizację. Ale ta większość jest niewielka.

Nieco ponad 900 osób uczestniczyło w konsultacjach społecznych w sprawie możliwości ustawienia głazu upamiętniającego ofiary Zbrodni Katyńskiej przy Dębach Katyńskich. 850 opinii uznano za złożone prawidłowo. I tak 51% głosujących czyli 434 osoby sprzeciwiły się proponowanej lokalizacji. 49 % czyli 416 osób było za. 59 opinii nie uwzględniono, ponieważ zostały złożone poza terminem, bez wymaganego podpisu czy adresu, a czasem także przez mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Konsultacje w sprawie lokalizacji głazu były prowadzone od 7 do 20 maja. Głosować można było w formie elektronicznej lub papierowej. 

W formularzu można było też przekazać swoje uwagi. I tak 80 osób wskazało, że Dęby Katyńskie są odpowiednią lokalizacją, bo to ważny element historii i patriotyzmu. 84 uznało, że taki pomnik może powstać ale w innej lokalizacji np. na cmentarzu komunalnym, wojennym czy wręcz odpowiednia tablica powinna być  dołączona do innego pomnika. Pojawiły się także głosy, że Dęby Katyńskie powinny zostać przeniesione do Parku 18 Marca, a Skwer Pionierów to miejsce rozrywki, rekreacji czy handlu.

Wyniki konsultacji zostaną przekazane radnym, trafią do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Mają one pomóc w podjęciu decyzji czy na temat lokalizacji pomnika.

Komentarze  
-4 # Pomniki 2021-06-16 17:59
Pomniki powinny być na cmentarzu. Na cmentarzach są specjalne aleje np. Aleja Zasłużonych. Lub można stworzyć nową aleję i nazwać ją np. KU PAMIĘCI i tam stawiać : pomniki, pomniczki, tablice, głazy... Kołobrzeg jest miastem turystycznym, uzdrowiskiem, mamy się tutaj bawić, cieszyć życiem. Brakuje pięknej "centralnej" fontanny takiej żeby była rozpoznawalna w całym kraju . Taką ma np. Gdańsk fontanna Neptuna. U nas mogłaby być fontanna z wielką perłą, lub muszlą , mewą Marianem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # ? 2021-06-16 18:21
Ale za rok , od dzisiaj, będzie świetna okazja aby smutą uczcić przegrane referendum w sprawie usytuowania głazu. ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Koła Historii 2021-06-16 20:48
Zbrodnia katyńska , to zbrodnia przeciwko ludzkości , to komunistyczna zbrodnia ludobójstwa popełniona na kilkudziesięciu tysiącach bezbronnych polskich obywateli . Stawianie pomników katyńskich , to nie tylko rodzaj hołdu i oddawanie szacunku ofiarom , to także świadectwo ku przestrodze dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków . Historia nieznana lubi się powtarzać , dlatego pomniki katyńskie powinny być wznoszone w reprezentacyjnych miejscach polskich miast , a nie chowane wśród cmentarnych krzyży.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # szkoła 2021-06-17 06:52
To może należy więcej o tej tragedii uczyć w szkołach. Nam /starszemu pokoleniu nie wolno było o tym nawet wspominać w szkole.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Mak 2021-06-16 21:43
Zupełnie niezrozumiałe jest odrzucanie własnej najnowszej historii. Bezprecedensowa katastrofa niezależnie od jej przyczyn, dalej pozostaje katastrofą i ogromną tragedią dla Polaków. Co Wam drodzy przeciwnicy najnowszej historii tak przeszkadza? Czy polityczne zacietrzewienie, czy naruszenie świętego spokoju? Co się z Wami stało przez ostatnie kilkanaście lat?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # dla dzieci dobra 2021-06-17 09:11
Bez historii .... bo dzieli
Bez pamięci .... bo rani
Bez prawdy ...... bo zabija
Bez tożsamości ... bo czyni nas LUDZMI. !!!!

Staniemy się my POLACY beznamiętnymi tworami cywilizacji śmierci tzw eutanazji aborcji i mamony ...czy to jest ten cel przeciwników Pomnika ?

Przypominam 12 metrowy 120 tonowy Pomnik Katyński Pitynskiego w USA Tysiące mil od Polski !!!

Zobaczymy jak zagłosują radni odsłonią swoje karty kim są naprawde
Oni TU mieszkają muszą mieć tę świadomość ...
Będziemy dokładnie obserwowali głosowanie -Watacha Olszańskiego ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # podatnik 2021-06-17 19:49
Pomniki ,głazy, bez względu na historię mają miejsce na cmentarzu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Homo Sovieticus 2021-06-17 23:39
Cytuję podatnik:
Pomniki ,głazy, bez względu na historię mają miejsce na cmentarzu

Homo sovieticus , to człowiek zdemoralizowany , którego zasadnicze cechy zostały ukształtowane przez system komunistyczny , jego postawa życiowa charakteryzuje ucieczka od wolności i odpowiedzialności , agresja wobec słabych oraz uniżoność wobec silniejszych - historia narodu jest dla niego pojęciem abstrakcyjnym .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # mieszkaniec 2021-06-18 05:23
To zróbmy cały park w pomnikach bo przecież ludzi poległych , zamordowanych w obozach są tysiące. Zróbmy głaz ku pamięci ofiar Oświęcimia, osobno głaz ofiar Treblinki, Głaz poległych na frontach których ciał nigdy nie odnaleziono (mój dziadek)...Nikt nie mówi że pomników nie należy stawiać tylko chodzi o samą ich lokalizację.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Ja 2021-06-18 10:16
Na skwerze nikt z młodych ludzi nie zwróci uwagi na głaz czy pomnik upamiętniający to wydarzenie.Natomiast idąc aleją pomników na cmentarzu,większość chociaż raz na 1 listopada -TAK,tak jak idą i czytają w porcie jachtowym na polerach nazwiska żeglarzy ,którzy odeszli.Aleja na cmentarzu to dobre miejsce.Zresztą proszę zapytać młodych o wyrażenie opinii :
Ocmentarz czy środek miasta?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook