We wtorek informowaliśmy o likwidacji kołobrzeskiej dyspozytorni. Wojewoda poinformował, że podtrzymuje decyzję utworzenia jednej dyspozytorni medycznej w województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie. Postanowiliśmy zapytać w biurze wojewody o powód takiej decyzji. Dzisiaj zamieszczamy odpowiedź rzecznika prasowego wojewody:

Aktualizacja Wojewódzkiego Planu Działania Państwowego Ratownictwa Medycznego zakłada pozostawienie od 1 października 2021 r. w województwie zachodniopomorskim jednej dyspozytorni – w Szczecinie, zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W dyspozytorni zostanie zwiększona liczba stanowisk.

Dyspozytornia w Kołobrzegu na podstawie ww. planu działa do 30 września 2021 r – pierwotnie miała być wygaszona z dniem 1 stycznia 2021. Jej funkcjonowanie zostało jednak przedłużone, aby nie wprowadzać zmian w czasie II i III fali pandemii COVID-19 oraz sezonu wakacyjnego.

Dla osób dzwoniących pod numer alarmowy 112 i numer pogotowia ratunkowego nic się nie zmieni. System powiadamiania został skonstruowany tak, by dyspozytorzy z dowolnego miejsca w kraju mogli kierować karetki bez względu na to, gdzie znajduje się osoba dzwoniąca po pomoc.

Wdrożenie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego wraz z uruchomieniem mechanizmu zastępowalności dyspozytorni medycznych (DM) pozwoli na ujednolicenie modelu organizacyjnego DM oraz korzystnie wpłynie na współpracę pomiędzy wszystkimi użytkownikami systemu, co w efekcie przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli, zapewniając możliwość jak najszybszego odebrania przez dyspozytora medycznego zgłoszenia alarmowego lub powiadomienia o zdarzeniu oraz zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, bez względu na lokalizację dyspozytorni medycznej.

Lokalizacja oraz liczba dysponowanych zespołów ratownictwa medycznego nie zmieni się – reorganizacji ulegnie jedynie ośrodek zarządzania ich uruchamianiem.

Realizacja kolejnych etapów przyjętego kierunku zmian będzie sprzyjać stabilizacji systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne poprzez wprowadzenie dużych rejonów operacyjnych, których centrami będą dyspozytornie medyczne, zdolne do wzajemnego zastępowania się.

Jesienią 2020 roku oraz w czerwcu 2021 r. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie (ZUW) prowadził rozmowy kadrowe z wszystkimi pracownikami dyspozytorni w Kołobrzegu. Z uzyskanych informacji wynikało, że pracownicy, którzy nie deklarowali przejścia do DM w Szczecinie otrzymali propozycje zatrudnienia w WSPR lub podjęli uzgodnienia przejścia do innych pracodawców. ZUW w czerwcu br. przesłał do WSPR Szczecin propozycje warunków pracy przejścia dyspozytorów medycznych do urzędu wojewódzkiego. Dodatkowo urząd prowadził rozmowy z każdym chętnym dyspozytorem medycznym w zakresie warunków przejścia do pracy w ZUW. Na dzień 2 września 2021 r. żaden z pracowników dyspozytorni w Kołobrzegu nie zdecydował się na podjęcie pracy w DM w Szczecinie.

 

 

Komentarze  
+3 # TOM 2021-09-03 16:39
Panie Wojewodo,proponuję w ramach dobroci dla spoleczenstwa, iśc dalej z centralizacją,np.Jedna dyrekcja dla wszystkich sziyali,jedna adminisracje dla wszystkich magistratów województwa itd,itd,Taniej,jeden ndburmistrz,bedzie "sprawniej",a ludzie to przyjmą ze Zrozumieniem"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn