W sobotę, na kołobrzeskim cmentarzu, pożegnaliśmy płk. Zenona Steina, żołnierza I Armii  Wojska Polskiego, biorącego udział m. in. w Powstaniu Warszawskim oraz w walkach o Kołobrzeg. Za swoje oddanie dla kołobrzeskiej ziemi, w 2003 płk Stein, został uhonorowany tytułem "Zasłużonego dla Miasta Kołobrzegu”.

Płk Zenon Stein urodził się 14 Maja 1923 r. w Tarnopolu. Po wybuchu wojny zgłosił się na ochotnika do konnego przysposobienia wojskowego, jednak po czterech dniach został usunięty z pododdziału ze względu na niearyjskie pochodzenie.

Od września 1941 r. do sierpnia 1943 roku przebywał z rodziną w tarnopolskim gettcie. 

Po wyzwoleniu, w kwietniu 1944 r. został zmobilizowany i skierowany do Sum, gdzie powstawała pierwsza Armia WP, aby już w lipcu będąc mianowanym dowódcą drużyny zwiadu wyruszyć na Front.

Po latach powrócił na ziemię Powiatu Kołobrzeskiego jako podpułkownik i objął stanowisko dowódcy 4 pułku artylerii stacjonującego w garnizonie Kołobrzeg. 

Płk Stein był długoletnim przewodniczącym Rady Współpracy Organizacji Kombatanckich i Związku Żołnierzy WP Ziemi Kołobrzeskiej, później jej Honorowym członkiem. Uhonorowany tytułem "Zasłużonego dla Miasta Kołobrzegu”.  Został także odznaczony wieloma  odznaczeniami i medalami wojennymi w tym:  Krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, czy Krzyżem Powstańców Warszawskich.

Zenon Stein zmarł w grudniu, w wieku 98 lat.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook