Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji rozpatrywano petycję dotyczącą upamiętnienia osoby Ryszarda Kuklińskiego. Ostatecznie radni zagłosowali za umieszczeniem tablicy informującej o działalności tej postaci historycznej w Reducie Morast. Uchwała w tej sprawie trafi na najbliższą sesję Rady Miasta.

Petycję dotyczącą upamiętnienia osoby Ryszarda Kuklińskiego złożyła do biura Rady Miasta Fundacja „Zwycięska Misja” z Otwocka. Podczas dzisiejszej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przedstawiono uzasadnienie do petycji. Fundacja zwraca się z prośbą aby upamiętnić gen. Kuklińskiego poprzez nazwanie jego imieniem ulicy, skweru, szkoły lub innego budynku użyteczności publicznej. Jacek Kalinowski zaproponował aby upamiętnić gen. Kuklińskiego tablicą odlaną z brązu i umieszczeniem jej na budynku przy ulicy 1 Maja, w którym Kukliński mieszkał.

Wniosku Jacka Kalinowskiego nie poparli pozostali radni Komisji  Skarg, Wniosków i Petycji. Wiesław Parus uważa, że do upamiętniania potrzebujemy tzw. bohaterów jednoznacznie pozytywnych, a wokół Kuklińskiego jest zbyt wiele kontrowersji.

Do pisma Fundacji „Zwycięska Misja” odniósł się Robert Dziemba, który uważa, że wniosek miał na celu uwypuklenie cech pozytywnych czy popularnych tej postaci historycznej. Jak mówi, zapomina się że był to członek Polskiej Partii Robotniczej, świetnie poukładany członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. We wniosku pominięto także kwestię dotyczącą postanowienia prokuratury, które nie podważa tego, że Kukliński zdradził ojczyznę, natomiast wskazuje że zrobił to w stanie wyższej konieczności. 

Według Roberta Dziemby w polityce nazewnictwa powinno się jednak brać za pierwszeństwo osoby z Kołobrzegu, bądź postaci które Kołobrzegowi się przysłużyły.

Ostatecznie zaakceptowano wniosek Fundacji Historia Kołobrzegu, aby wykonać planszę z opisem historycznym gen. Kuklińskiego w podświetlanej tablicy w Porcie Jachtowym przy Reducie Morast i promowanie jej wraz z tym zabytkiem jako pewnego reliktu Zimnej Wojny.

 

Więcej w materiale wideo.

Komentarze  
-3 # Szpieg 2022-01-17 18:44
Na budynku przy ul. 1 maja tą tablice.
Szkoda portu jachtowego. Zaraz znajdzie sie 100 innych bohaterow narodowych.
Dla Kołobrzegu nic nie zrobił, tylko tu "z przydziału" kilka lat mieszkał ... i tyle zasług. Szkoda portu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # podatnik 2022-01-18 07:45
a może lepiej umieścić tablicę w Katedrze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # refleksje 2022-01-18 18:58
To ,że pani Wilk ciągle jest zakochana w komunie to mnie nie dziwi.Mały człowieczek wątły rozumek, który nie pozwala jej do dziś pojąć czym był ustrój , który dziś ostał się tylko w dramatycznie biednych i głodnych krajach świata tj.na Kubie i w Korei. Gdyby nie tacy jak Kukliński i jemu podobni Polacy, pani Wilk dziś jadła by trzy razy dziennie darowany ryż i żyła w fawelu (jeśli wie co to jest). To się odnosi też do pana Parusa i pani Trafas. Trudno natomiast odmówić racji wywodom historycznym pana Dziemby. Brak w nich tylko pamięci o zamordowanych przez komunizm ,a najbardziej brak tam patriotyzmu i wzmianki o tym ,że przy całej złożoności zagadnienia to Generał Kukliński kończył chwalebne dzieło ,rozpoczęte przez AK i Żołnierzy Wyklętych i ,że Wolna Polska dziś, to też wielkie Jego dzieło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # refleksje cd 2022-01-18 19:33
Sieroty po komuniźmie jako główny zarzut wobec Kuklińskiego podnoszą ten,że złamał przysięgę wojskową. A czy nie łamali przysięgi ci w tzw.LWP , którzy mordowali braci Polaków w Poznaniu 56' Gdyni 70' i w innych miastach. Rota przysięgi ,którą składali brzmiała..."Ja obywatel PRL stojąc w szeregach Ludowego Wojska Polskiego,przysięgam...nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego...bronić niezłomnie praw ludu pracującego...mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, niepodległości,wolności i szczęścia ludu..." Oczywistym jest,że wobec tej tak brzmiącej przysięgi,łamali ją żołnierze strzelając do własnego narodu, splamili honor i godność żołnierza polskiego.Oni zamiast służyć Ojczyźnie i bronić niezłomnie praw ludu pracującego,służyli sowieckiemu okupantowi i sowieckiej okupacji. A wcale nie walczyli o niepodległość,jak głosiła rota składanej przysięgi. Nijak się też ma do roty przysięgi walka o wolność i szczęście ludu. To teraz jesteśmy wolni dzięki też generałowi Kuklińskiemu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # refleksje cd 2022-01-18 19:53
Czy Polacy do których strzelali żołnierze LWP czuli się szczęśliwi ,jak mówiła rota przysięgi?!?!?!? Żołnierze mieli im to szczęście swoją służbą dawać i tego ich szczęścia bronić,a nie ich zabijać.
A jeśli chodzi o roty przysięgi to mam przyjaciela ,który w r 70' składał pierwszą przysięgę.Później w r.88' składał drugi raz zmienioną gdzie..."miał stać w jednym szeregu z Armią Radziecką...",a później jako rezerwista składał obecną rotę.W sumie przysięgał trzy razy. Kolega jako chłopak dość inteligentny zastanawia się ,kto go zwolnił z dwóch pierwszych przysiąg,a szczególnie z tej na braterski sojusz z Armią Czerwoną. W tej sytuacji zarzut wobec Kuklińskiego jest retorsją , vendettą i politycznym odwetem byłych wojskowych,szczególnie tych z wysokich komunistycznych stanowisk.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Broza 2022-01-19 07:48
Komuchom w Kolobrzegu marzy sie wcciaz Uklad Warszawski.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-6 # Filutek 2022-01-19 09:06
kalinosiu, powieś se tablicę ze zdrajcą w chałupie swej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # do filutka 2022-01-19 10:17
Ty jesteś rzeczywiście filutek ze swoim malutkim rozumkiem.Domyślam się ,że jesteś byłym trepem,któremu sowieckie szkoły politruków zmieliły mózg i nie jesteś w stanie z tą wątłą resztką sfatygowanych szarych komórek podjąć merytorycznej dyskusji w poruszanym temacie. Ty musisz przypiąć się personalnie i obrażać. Po co ten"kalinosiu"????. LWP nigdy nie narzekało na nadmiar ludzi inteligentnych i tobie też to niedoiwestowanie cywilizacyjne i kulturalne zostało,jak widać, do dziś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # dla dzieci dobra 2022-01-20 09:04
Garnizon Kołobrzeg ma swoją specyfikę mentalności i yntelektu

Dalej we władzach samorządu tego nieszczęsnego miasta pokutują ludzie pokroju
" Nie matura lecz chęć szczera....

To stracone szansę dla miasta
Miasta kury co znosila złote jaja i dla zdolnej pełnej energii młodzieży Kołobrzegu na zmywaku Londyn niestety już :-?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Iza 2022-01-23 00:03
Dużo jest tych co sowietom dure lizały i rezunami się zwały im nie jest w smak bo sowiecki smak zapamiętały
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook