40 Ukraińców przebywających w Kołobrzegu ma już numery Pesel. Wczoraj rozpoczęło się ich nadawanie uchodźcom. 

Od wczoraj Ukraińcy przebywający w Polce mogą składać wnioski o nadawanie numeru Pesel. W Kołobrzegu wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym obywatele tego kraju są obsługiwani od godziny 14 do 18 w dni powszednie i od 9 do 14 w sobotę i niedzielę. Wczoraj do urzędu zgłosiło się 160 osób. 40 nadano Pesele. Aby rozładować kolejki urzędnicy wszystkim oczekującym nadają numerki i wyznaczają konkretny dzień i godzinę wizyty. Każdy uchodźca musi mieć ze sobą fotografię, dokument tożsamości ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, dla osób poniżej 18 roku życia, które nie mają paszportu, dokument potwierdzający urodzenie. Z rodzicem na miejscu muszą się pojawić dzieci, które ukończyły 12 lat. Obecność młodszych jest niezbędna wówczas, gdy nie mają one żadnego dokumentu tożsamości. Pesel uprawnia uchodźców do korzystać z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.

Komentarze  
+1 # iks 2022-03-17 21:09
Tymczasem pobliska gmina mająca setki uchodźców, pewnie około tysiąca przyjmuje ich dwie godziny dziennie. Jeśli wypełnienie dokumentów trwa nawet 40 minut, to przez dwie godziny przyjmą 3 osoby. Prędzej skończy się wojna, niż wydawanie peseli. Chyba, że rząd łaskawie przekaże urzędom więcej sprzętu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # covid 2022-03-18 07:41
I zaraz 1/3 z nich zachoruje na covid , bo stoja w ścisku bez maseczek, bez zachowania odległości, bez dezynfekcji rąk. Zaraz zachorują urzędnicy. I później chorzy pójdą do sklepów miedzy innych i znowu zachorowalność na covid wzrośnie. Czy nie można dawać numerków i obsługiwać np. 50 osób dziennie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Ja 2022-03-18 17:20
Moim zdaniem powinni odrazu zrobić im testy na Covid Nie mam nic co do uchodźców bo to nie ich wina, że jest wojna ale nie są pępkiem świata i trzeba trochę pomyśleć o skutkach i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Kibic 2022-03-19 12:08
Nic nie jest załatwiane niezwłocznie. Najpierw 4 , 5 godzin w kolejce później numerek na następny dzień , znów stanie w kolejce na koniec info, ze mają się zgłosić na koniec marca. Zrobione tylko ksero paszport i nie wzięty nawet wniosek o Pesel. Brak tłumacza. :-|
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook