W Regionalnym Centrum Kultury odbyła się prezentacja dokumentu „Studium możliwości poszerzenia profilu gospodarczego”. Zaproponowano 4 warianty.

Problemy demograficzne, starzejące się społeczeństwo oraz gospodarka oparta na turystyce stanowią istotne wyzwanie, stąd konieczność wprowadzenia zmian, w szczególności w zakresie granic administracyjnych miasta. Podczas spotkania Krzysztof Ruciński z Zespołu Doradców Gospodarczych „Tor” przedstawił możliwe warianty rozszerzenia miasta:

scenariusz A: Kołobrzeg powiększa się o Niekanin, Budzistowo, Zieleniewo i Kądzielno

scenariusz B: dochodzi do tego jeszcze Stramnica i Korzystno

scenariusz C: miasto rozszerza się dodatkowo o Obroty, Bogucino i Rościęcino

scenariusz D: przyłączenie całej południowej części Gminy Kołobrzeg, dodatkowo rozważany Bagicz i Czernin.

Od wielu lat dolega nam problem związany z rozwojem zarówno miasta jak i okolicznych miejscowości. Wszyscy doskonale wiemy, że podstawową i dominującą gałęzią gospodarki subregionu kołobrzeskiego jest działalność uzdrowiskowo-turystyczna. Poszerzenie profilu gospodarczego miasta to kluczowe zadanie. Problemy demograficzne, starzejące się społeczeństwo, status uzdrowiskowy miasta oraz gospodarka oparta na turystyce stanowią istotne wyzwanie, którego skutki znacznie odczuto w okresie pandemii, która pojawiła się w 2020 roku.

Subregion kołobrzeski posiada istotne atuty do kreowania rozwoju i zmian w sferze gospodarczej. Należą do nich lokalizacja nadmorska, droga S6 oraz działalność portowa. Ale są też bariery rozwoju miasta, do których należy zaliczyć niską przedsiębiorczość w sferach innych niż turystyczna, brak Instytucji Otoczenia Biznesu oraz brak terenów inwestycyjnych. Kluczowe bariery to także deficyt specjalistycznych kadr.

Jak przełamać monokulturę gospodarczą i rozwinąć inne branże w mieście? Jak wzmacniać główną specjalizację miasta (przy widocznym już dziś deficycie kadr, małej innowacyjności branży turystyczno-uzdrowiskowej) godząc sprzeczne interesy (coraz więcej obiektów hotelarskich, coraz mniej przestrzeni zielonej, coraz więcej turystów, coraz większa presja na środowisko i pogorszenie jakości życia) i pamiętając, że to właśnie turystyka napędza ekonomię miasta i budżet miasta? Postanowiliśmy zlecić merytoryczną diagnozę konsorcjum tj. renomowanej firmie Zespołowi Doradców Gospodarczych TOR Sp. z. o.o. oraz partnerowi Instytutowi Badawczemu IPC sp. z o.o., aby oszacować obiektywnie szanse przeciwdziałania różnorodnym postępującym zagrożeniom i znaleźć sposób na pokonanie tych trudności. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z raportem – napisała po spotkaniu prezydent Anna Mieczkowska.

Dokument znajduje się na stronie https://i-kolobrzeg.pl/  

Komentarze  
+3 # Nikt 2022-05-14 19:44
Zespołowi doradców już dziękujemy. Pani Prezydent niech się odczepi od Gminy. Nie potrzebuję kolejnych molochów - apartamentowców obok mojego domku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook