1 września weszła w życie ustawa z dnia 9 czerwca tego roku, o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ustawa Wprowadza szereg nowych rozwiązań, które mają wzmocnić efektywność oddziaływań podejmowanych względem nieletnich. 

Nowa ustawa ma zastąpić ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nowe przepisy określają m.in. minimalną granicę wieku odpowiedzialności za zachowanie naruszające porządek prawny lub stanowiące przejawy demoralizacji już na poziomie 10 lat. Dotychczas w ustawie nie było zapisu określającego wiek minimalny. 

W ustawie jest również przepis upoważniający dyrektora szkoły, do której nieletni uczęszcza do podjęcia oddziaływań wychowawczych we własnym zakresie, bez konieczności zawiadamiania sądu rodzinnego lub Policji o przejawie demoralizacji lub popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego.

Zmienia się też górna granica wieku przebywania w zakładzie poprawczym. Obecnie pozostają w nim osoby maksymalnie do 21. roku życia, bez względu na rodzaj popełnionego czynu karalnego czy wyniki resocjalizacji. W nowej ustawie wprowadzono możliwość wydłużenia pobytu o trzy lata, jeśli dotychczasowa resocjalizacja nie przyniosła skutku. 

Komentarze  
+1 # Lex 2022-09-23 20:10
Panie Piecyk, chyba warto się lepiej przygotować do wystąpień publicznych w mediach zarówno merytorycznie jak i komunikacyjnie.
Zamiast kary porządkowe, o których Pan mówi w ustawie jest mowa o pracach porządkowych, które może nakazac dyrektor szkoły i nie wszczyna się wtedy postępowania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn