Spoofing, czyli podszywanie się. Oszuści używający tej metody doprowadzili do wypłynięcia z konta bankowego ponad 130 tysięcy złotych na szkodę mieszkańca Kołobrzegu.

Swój cel osiągnęli przez udawanie pracowników banków i podszycie się pod numer bankowej infolinii.

Kilka dni temu do jednego z mieszkańców Kołobrzegu zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, twierdząc, że jego pieniądze są zagrożone. Chodź początkowo pokrzywdzony miał wątpliwości co do tożsamości osoby po drugiej stronie telefonu, to po sprawdzeniu zgodności numeru telefonu z numerem na odwrocie swojej karty bankomatowej, stwierdził, że są jednakowe. Wobec tego uwierzył w zapewnienia „konsultanta”, który twierdził, że jakiś oszust dokonuje transakcji na jego koncie i w ten sposób traci pieniądze. Mężczyzna pokierował go, by zainstalował aplikację umożliwiając zatrzymanie sprawcy i zakończenie nieautoryzowanych transakcji. Oszust zaznaczył, że aby zabezpieczyć pieniądze należy przelać je na tzw. konto rezerwowe, a później stwierdził, że na innych kontakt prawdopodobnie może dziać się to samo i należy je również zabezpieczyć. Niczego nie podejrzewający mężczyzna odebrał kolejny telefon, tym razem od „pracownicy” banku i w tym przypadku również potwierdził, że numer z jakiego dzwoni należy do infolinii bankowej. Jak poprzednio, „konsultantka” wyjaśniła i pokierowała go jak należy przelać pieniądze na bezpieczne konto rezerwowe. Dzwoniąca kobieta, jak wcześniej mężczyzna dyktowała kwoty i numery, które pokrzywdzony wpisywał i potwierdzał przelewy. Dodatkowo oszuści nakłonili mężczyznę, by zaakceptował wniosek kredytowy.

Łączna suma poniesionych strat to kwota ponad 130 tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że przestępcy działali bardzo skrupulatnie i metodycznie, cała operacja przebiegała w sposób wiarygodny dla pokrzywdzonego, a numery z których dzwonili oszuści niczym nie różniły się od tych, których używają oddziały bankowe.

Pamiętajmy. Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ich celem jest wzbudzenie poczucia zagrożenia i presji czasu. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku czy jednostki policji, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn