1 września weszła również w życie ustawa z 22 lipca o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Zmiany dotyczą Kodeksu karnego oraz Kodeksu wykroczeń.

To największa od lat 90. nowelizacja kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Surowsze niż dotychczas kary przewidziano za m.in. zanieczyszczanie lub zaśmiecanie obszaru kolejowego lub miejsca dostępnego dla publiczności, w szczególności drogi, ulicy, placu, wyrzucanie na cudzy grunt polny kamieni, odpadów, złomu, padliny lub innych nieczystości, zanieczyszczanie w lesie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu odpadów, złomu, padliny, innych nieczystości. Artykuł 145. KW daje policjantom i innym służbom uprawnionym do nakładania mandatów karnych, możliwość ukarania osoby dopuszczającej się zaśmiecenia miejsca publicznego mandatem z wysokości nie mniej jak 500 złotych. Wcześniej było do jedynie 50 złotych. Podwyższona została także maksymalna stawka kary grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych do 5000 złotych. 

Zmiany w przepisach zapoczątkował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Nowe kary zostały wprowadzone w związku z potrzebą dostosowania kar adekwatnych do czynów przeciwko środowisku. Są również odpowiedzią na wzrost przestępczości środowiskowej w ostatnich latach. 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook