W sobotę w Milenium Kołobrzeg przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Wandzie Rutkiewicz pt. ,,Wanda w kadrze" udostępnionej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

W maju bieżącego roku minęło 30 lat od śmierci wybitnej polskiej himalaistki. W hołdzie dla wybitnej postaci polskiego i światowego himalaizmu uchwałą sejmu rok 2022 został ustanowiony rokiem Wandy Rutkiewicz. Przyczyniło się to do stworzenia wystawy ,,Wanda w kadrze", która od 3 grudnia gości w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Otwarcie tak prestiżowej wystawy przyczyniło się do zaproszenia wybitnych postaci polskiego himalaizmu związanych z Wandą Rutkiewicz:

Krystyna Palmowska - pierwsza kobieta, która zdobyła Borad Peak ( 8051 m ), Rakaposhi ( 7788 m )oraz trzecia na Nanga Parbat ( 8125 m )

Leszek Cichy - jako pierwszy Polak skompletował do 1999 roku Koronę Ziemi. Wspólnie z Krzysztofem Wielickim zdobyli jako pierwsi w historii Mount Everest Zimą ( 8848 m ).

Anna Mieczkowska - Prezydent Miasta Kołobrzeg wraz z Dyrektorem Jackiem Banasiakiem podziękowali Dyrekcji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie za znakomitą kilkuletnią współpracę.

Po kilku słowach wstępu gości specjalnych nastąpiło wspólne oglądanie eksponatów. W tym czasie była również szansa nabycia książek naszych gości z dedykowanym autografem. Następnie odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej.

Pani Krystyna Palmowska prezentowała historię życia wzbogaconą o własne przeżycia z Wandą Rutkiewicz. Kolejnym punktem była emisja filmu dokumentalnego poświęconego Wandzie Rutkiewicz pt. ,,Karawana marzeń".

Leszek Cichy zaprezentował również fragment nagrań kiedy wspólnie z Krzysztofem Wielickim komunikowali do swojej załogi, że zdobyli Mount Everest. Leszek Cichy podzielił się również z słuchaczami wieloma historiami swojej przygody z himalajami.

Następnie był czas dla przybyłych gości na zadawanie pytań. Cieszy fakt dużej aktywności kołobrzeżan i wielu ciekawych pytań. Merytoryczne odpowiedzi gości specjalnych i wiele anegdot były wspaniałym zakończeniem tego wieczoru.

Pan Leszek Cichy poinformował, że coraz bardziej przymierza się do kolejnego wydania książki, tym razem z niezliczoną ilością ciekawych anegdot, co może być w przyszłości pretekstem do kolejnej wizyty w Kołobrzeg.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn