Podczas wczorajszej sesji odbyła się burzliwa dyskusja dotycząca petycji w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w obrębie Skweru Pionierów oraz wzdłuż budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich. Ostatecznie radni większością głosów uznali petycję bezzasadną.

Przypomnijmy. Kilka dni temu podczas posiedzenia Komisji Skarg Wniosków i Petycji radni  rozpatrywali petycję w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w obrębie Skweru Pionierów oraz wzdłuż budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich. I większością głosów uznali ją za bezzasadną. Dokument musiał jeszcze zostać przegłosowany podczas wczorajszej sesji. Według części radnych taki zakaz ciężko by było wyegzekwować. Według Jacka Kalinowskiego młodzież po prostu przeniesie się kilka metrów dalej i nadal będą palić.

Podobnego zdania był Dariusz Zawadzki. Wychowujmy młodzież w formie edukacji, a nie nakazów czy napuszczania wręcz Straży Miejskiej na młodzież, mówi radny.

Według Bogdana Błaszczyka zakaz skuteczny jest tylko tam, gdzie można go wyegzekwować, jeżeli nie możemy go wyegzekwować jest to demoralizujące działanie.

 Z kolei Krzysztof Plewko był za uznaniem petycji. Zwrócił uwagę na sąsiadującą Szkołę Podstawową nr 3. My jako radni jesteśmy odpowiedzialni za te młodsze dzieci.

Problem jest i wszyscy o tym wiemy, i nie zrzucajmy tutaj winy na działania profilaktyczne, na inne dywagacje, tylko weźmy sprawy w swoje ręce i pomóżmy dyrekcji. To jest wizerunek naszego miasta i odpowiedzialność za ten wizerunek spoczywa dzisiaj również na nas, mówiła podczas sesji Karolina Szarłata-Woźniak. Izabela Zielińska zwróciła uwagę, że ten problem dotyczy także innych szkół na terenie naszego miasta.

Jacek Woźniak wskazał, że może warto by było się zastanowić, czy jako miasto uzdrowiskowe nie powinniśmy wyznaczyć obszarów wolnych od papierosa.

Podobnego zdania była Małgorzata Grotto.

Ostatecznie radni odrzucili petycję w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w obrębie Skweru Pionierów oraz wzdłuż budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich. 9 było za, 7 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Komentarze  
+10 # Pokal 2023-01-25 19:09
Dlaczego radni nic nie zrobili w tym zakresie do tej pory? Problem nie jest od wczoraj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+12 # Info 2023-01-25 20:36
A kiedy radni sie zajmą nielegalnym Handlem na ul.Reymonta?....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # wstyd za takich radnych 2023-01-25 22:19
A może Pan Zawadzki coś pali ,że tak broni nałogowe dzieci. Jednak od radnego należało by oczekiwać świadomości ,że w Polsce co roku umiera 70 tysięcy osób z powodu palenia i kolejne 8 tysięcy umiera z powodu biernego palenia. Moim zdaniem należy stosować wszelkie możliwe środki by zniechęcać dzieci do palenia. A ,że się Straży Miejskiej nie chce to zasługa pani Prezydent. A to,że pan Komendant SM też się ukradkiem wymyka na ćmyka ,to znaczy ,że rozumie tych uczniów i nie ma ochoty ich zniechęcać. Straty budżetu państwa z powodu nikotyny wynoszą ca 33 miliardy złotych rocznie (leczenie, absencja chorobowa, L4 ZUS, wydajność pracy, itp). Ale co to akurat tego radnego obchodzi.Radny- narcyz, poprzez swoją mądrość inaczej, skutecznie zniechęcił panią dyrektor szkoły do jakichkolwiek działań przeciw dzieciakom-palaczom. Szkoda pani dyrektor.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-6 # Rybczyński 2023-01-25 23:40
A może pan „wstyd za takich radnych” bojący się przedstawić, wskaże rozwiązanie problemu? Gdybym nie palił, to bym zaczął, czytając takie komentarze.
Pan komendant jest dorosły, pomawianie poważnego człowieka i sugerowanie mu jakichkolwiek intencji jest niskie i słabe. Komendant się nie wymyka, tylko korzysta z konwencji i uprawnień, jakie mu przyznają przepisy prawa,w tym konstytucja – prawo do korzystania ze swobód obywatelskich. Sposoby, jakimi chce „wstyd” rozwiązać problem są oczywiście dobre – na poziomie wieków średnich. Napiętnować, ukamienować, wcielić swoje racje w życie.
Gdyby „wstyd” poznał przyczyny zgonów, to by zobaczył, że nikotyna teraz zabija dużo mniej ludzi niż otyłość, smog, siedzący tryb życia. Tylko na ten moment lobby producentów żelków jest silniejsze, za dekadę na każdej paczce słodyczy będzie zdjęci stopy cukrzycowej, albo 30-latka z bezdechem nocującego w namiocie tlenowym.
Żeby była jasność – palenie jest złe. Ale jeszcze gorsze jest tanie i populistyczne podejście do tego problemu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # mieszkanka kg 2023-01-27 17:12
Co za bzdury. Niech rodzice zaczną wychowywać swoje dzieci, niech się nimi zajmują a nie dają pieniądze na fajki. Dlatego że oni palą na przerwach nikt inny nie może puścić dymka na świeżym powietrzu? Co to za odpowiedzialność zbiorowa !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Darek 54 2023-01-27 17:16
Pogonić ze skweru gdzie ? Pod okna mieszkań tak jak to ma przy ul. Piastowskiej? Myślicie że jak wprowadzicie zakaz palenia w jednym miejscu to młodzież przestanie palić? Nie rozśmieszajacie palacza :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # dla dzieci dobra 2023-01-26 00:17
Jurek wiecznie żywy :zzz

" ROPTA CO HCETA " :-*
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # wstyd za takich radnych 2023-01-26 06:57
Dlaczego nie jestem zdziwiony opinią pana Rybczyńskiego...???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # edek 2023-01-26 09:07
Cytuję wstyd za takich radnych:
Dlaczego nie jestem zdziwiony opinią pana Rybczyńskiego...???

nie wiem powiedz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # aTomek 2023-01-27 00:38
zakazy nic nie zmienią. Tylko edukacja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Zenek Smetana 79 2023-01-29 10:55
Przyprowadźcie młodzieży na zajęcia profilaktyczne kogoś ze sztuczną tchawicą żeby pokazać jakie są konsekwencje palenia albo przynieść okopcone płuca w formalinie ,może komuś się nasuną jakiś refleksje i orzemyślenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # rodzic 2023-01-29 16:50
Nie dawajcie swoim dzieciom kasy na faje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn