Tematem najbliższej czwartkowej debaty w Laboratorium Kultury Adebar będzie edukacja i potencjał rynku pracy w Kołobrzegu. Czy potrzebujemy uczelni wyższych? Dlaczego młodzi wyjeżdżają? – na te pytania postarają się odpowiedzieć organizatorzy spotkania oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.

Perspektywy rozwoju zawodowego od lat uważane są w Kołobrzegu za niewystarczające. Duży odsetek młodych ludzi wyjeżdża na studia lub w poszukiwaniu pracy do miast akademickich i większych ośrodków, często później pozostaje w nich na stałe. Nieliczni dostrzegają w naszym mieście szansę na rozwój i dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę. Jednym z argumentów, jakie padają za zwiększeniem atrakcyjności miasta i regionu, jest powstanie szkoły wyższej albo otwarcie filii lub wydziału zamiejscowego uczelni wyższej. W Kołobrzegu próbowały już sił: Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu ze Szczecina, Społeczna Akademia Nauk z Łodzi. Żadna z tych szkół nie zadomowiła się na stałe. Nie pomogły w tym na pewno zmiany ustawowe, ograniczające możliwość tworzenia oddziałów zamiejscowych. A może wyższa szkoła o profilu turystycznym miałaby u nas rację bytu?

Z drugiej strony, czy w braku oferty szkół wyższych można upatrywać przyczyny wszystkich problemów młodzieży? Po studiach w akademickim mieście młodzi ludzie mogliby przecież wrócić i swój potencjał wykorzystywać w Kołobrzegu. Dlaczego tego nie robią? Czy nie ma u nas popytu na inżynierów, ekonomistów, programistów? Czy gospodarka skupiona na branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, utrudnia budowanie swojej zawodowej przyszłości w największym uzdrowisku w Polsce?

Obecnie mamy wiele narzędzi do pracy na odległość. Może to zatem koszty utrzymania i brak atrakcyjnej oferty mieszkaniowej skierowanej do młodych są jedną z przyczyn tych problemów? O tym będziemy rozmawiać już w najbliższy czwartek, o godzinie 18, w Laboratorium Kultury Adebar.

Cykl spotkań „Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu – pytania, wyzwania i opinie” Otwarte spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu polegają na pogłębionej dyskusji, dotyczącej problemów miasta i regionu, które wymagają szerokiej konsultacji społecznej. Spotkania odbywają się w czwartki, w Laboratorium Kultury Adebar, o godzinie 18. Ubiegłotygodniowe spotkanie dotyczyło amfiteatru - czy jest nam potrzebny? 

Pozostały jeszcze trzy panele dyskusyjne:

1. Edukacja w Kołobrzegu - czy potrzebujemy uczelni wyższych? Potencjał rynku pracy. Dlaczego młodzi wyjeżdżają? - 25 maja, godz. 18.

2. Ruch kołowy w mieście - zostawić, ograniczyć, wyłączyć? Polityka parkingowa – 1 czerwca, godz. 18.

3. Przestrzeń parkowa, architektoniczna, reklamowa - czyli jak powinno wyglądać nasze miasto – 15 czerwca, godz.18.

Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

Komentarze  
+8 # aaa 2023-05-22 16:28
A może zamiast organizować debaty, popytajcie 20, 30, czy 40 latków - byłych mieszkańców miasta. Chyba każdy aktualny Kołobrzeżanin zna kogoś, kto wyprowadził się z miasta - wystarczy zapytać dlaczego opuścili miasto.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn