Zakończyły się prace konserwacyjne rzeźby „Matka Polka”. Dzisiaj odbyła się jej oficjalna prezentacja. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. 

Konserwacja była możliwa dzięki środkom otrzymanym przez Miasto Kołobrzeg z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej- 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota otrzymanego dofinansowania wynosi 54.000 zł. Dodam, że łączny koszt konserwacji to 60.000 zł

Głównym założeniem prac konserwatorskich było przeprowadzenie zabiegów przywracających właściwości techniczne rzeźby, a także przywrócenie jej dawnych walorów estetycznych. Celem zadania było uratowanie obiektu przed zniszczeniem i powstrzymanie procesów degradacji oraz pełna kompleksowa konserwacja rzeźby, wyeliminowanie przyczyn powstałych zniszczeń przed dalszym rozwijaniem procesów destrukcyjnych. 

Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz- Zygmunt Wujek (1938-2018). Pomnik odsłonięto podczas uroczystych obchodów 50. rocznicy Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z morzem w 1995 roku. 

Rzeźba znajduje się na terenie kwatery kombatantów-uczestników walk 1939, Monte Cassino, Lenino i Kołobrzeg na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

W ramach zadania wykonano także tablicę informacyjną dotyczącą rzeźby i sylwetki jej autora, z odniesieniem do historii powstania kwatery kombatantów. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn