Wczoraj na deskach Regionalnego Centrum Kultury odbył się spektakl taneczny „Dlaczego do jej twarzy nie dociera słonce?”, który jest inspirowany Pomnikiem Sanitariuszki w Kołobrzegu. W spektaklu wystąpili podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego "Okruszek".

Pomysłodawczynią oraz choreografką spektaklu jest Patrycja Alenkuć, rodowita kołobrzeżanka. Pomnik Sanitariuszki, jak mówi, fascynował ją od dawna. Zgłębiając jego historię choreografka trafiła na dwie ciekawostki, które według niej idealnie pasują do tematyki poruszanej w spektaklu.

Ewelina „Linka” Nowak reprezentuje pomnikiem hołd wyrażony sanitariuszkom Wojska Polskiego niosącym pomoc rannym na frontach II wojny światowej. Twarz na pomniku nie jest oświetlana słońcem prawie przez cały rok i tak naprawdę nie jest twarzą Eweliny "Linki" Nowak, tylko Zofii Jankowskiej. Fakt ten nasuwa hipotetyczne pytanie: dlaczego za tym co nieukazane na pierwszym planie, nieoświetlone, ukryte, schowane stoi zazwyczaj poświęcenie, walka, odwaga, oddanie, empatia, współczucie, bohaterstwo? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć artyści-tancerze, posiadający wyjątkowe cechy fizyczne i psychiczne – artyści z różną motoryką i sensoryką, potocznie nazywani w społeczeństwie niepełnosprawnymi. 

W spektaklu wzięło udział czworo podopiecznych „Okruszka”. Marcel Bałuk, Maja Adamczewska, Marta Drwęcka oraz Kinga Nowak. Przygotowania do spektaklu trwały nieco ponad miesiąc i były bardzo intensywne.

Patrycja Alenkuć chciałaby wyjść z tym spektaklem poza Kołobrzeg i prezentować go w innych miastach.

Spektakl postawił przed publicznością pytania: czym tak naprawdę jest niepełnosprawność i czy może dotyczyć każdego z nas, nawet jeśli jej nie widać. Wzbudził wśród publiczności wiele emocji i wzruszenia.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn