Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Anna Mieczkowska wraz ze skarbnikiem miasta przedstawiły projekt budżetu na rok 2024. Dokument trafi teraz do poszczególnych komisji, a uchwała znajdzie się w porządku obrad listopadowej sesji Rady Miasta. 

Składam projekt budżetu prorozwojowy i nastawiony na inwestycje. Za nami trudne lata, które mocno odcisnęły się na poprzednich finansach każdego samorządu. Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą i kryzys energetyczny, inflacja, a na to wszystko nieudolne działania rządu nie idące w parze z potrzebami samorządów sprawiły, że poprzednie budżety były obliczone na przetrwanie. Dziś czas na zmianę i zainwestowanie w przyszłość, mówiła prezydent.

Wydatki w projekcie budżetu zaplanowane zostały w wysokości 516 milionów złotych. Dochody w wysokości 438 milionów. Deficyt wynosi 78 milionów złotych i zostanie on pokryty przede wszystkim z nadwyżek wypracowanych w latach poprzednich. 

Jakie inwestycje znajdują się w projekcie budżetu? Na same  przebudowy i modernizacje dróg przewidziana jest kwota 30 milionów złotych. Oprócz kontynuacji przebudowy miejskiego odcinka Jedności Narodowej miasto chce rozpocząć prace na ulicach: Wielkopolskiej, Bogusława X, Jerzego, Chodkiewicza i Tarnowskiego, Słowiczej Wczasowej, Komandorskiej i Partyzantów, Skoczylasa i Bursztynowej. 

Ponad 120 milionów złotych zaplanowano na inwestycje trwające – takie jak: Rozbudowa Żłobka Krasnal, budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Kamiennej, renowacja Fortu Ujście z Latarnią Morską, czy budowa pawilonów gastronomiczno-handlowych w strefie „A”. Oraz na inwestycje które się rozpoczną tu przede wszystkim: budowa mostu nad Kanałem Drzewnym w ciągu ulicy Młyńskiej, budowa mostu nad Kanałem Drzewnym na dojeździe do działek, budowa kolumbariów i alejek na Cmentarzu Komunalnym, budowa boisk sportowych przy SP nr 3 i SP nr 9, remont wnętrza Baszty Lontowej, przebudowa stadionu piłkarskiego. Nie zabraknie też inwestycji w place zabaw – II etap Placu Muzyków, nowy plac zabaw przy ul. Westerplatte czy modernizacja placu zabaw przy ul. Unii Lubelskiej. Są środki przeznaczone na parki – 3 Dywizji Piechoty oraz kieszonkowy park przy ul. Cisowej. 

Łączna kwota zapisana w budżecie na inwestycje i zakupy inwestycyjne to 187 milionów złotych. Dla porównania w zeszłym roku było to jedynie 103 miliony. W tej kwocie 187 milionów zawierają się również środki na dokumentacje projektowe, które miasto wykonać. 4,4 miliona złotych przewidziano na projekty remontów dróg oraz miejskiej infrastruktury. Najważniejsze z nich to Budowa Schroniska dla Zwierząt, budowa filii biblioteki w Dzielnicy Zachodniej, przebudowa lodowiska miejskiego, przebudowa ulic: Kolejowej, Żółkiewskiego, Solnej, Spokojnej, Dubois, Bydgoskiej, Moniuszki, Drzymały i Strzeleckiej, Kresowej, Brzozowej, Jodłowej, Klonowej, Giełdowej i zupełnie nowej drogi łączącej Wylotową i Arciszewskiego.

Miasto nie chce rezygnować także z działań zdrowotnych dedykowanych mieszkańcom. Na programy profilaktyczne i zdrowotne zaplanowano prawie jeden milion złotych. 

Więcej informacji w poniższej konferencji.

Komentarze  
+4 # Sandra. 2023-11-16 07:50
A jakie podwyżki opłat dla mieszkańców ? Np. podatek od nieruchomości ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Elżbieta65 2023-11-16 12:44
Budżet to nie tylko wydatki na inwestycje ale też dochody. Jakie będą te dochody ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn