W Laboratorium Kultury Adebar odbyło się inauguracyjne spotkanie Społecznej Rady Kultury. Rada będzie zapraszać mieszkańców, aktywistów, organizacje pozarządowe, artystów, twórców, naukowców, liderów społecznych i wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w procesie konsultacji i debat nad rozwojem kultury.

Celem Społecznej Rady Kultury w przyjętym przez Radę Miasta dokumencie „Program rozwoju kultury miasta Kołobrzeg do roku 2030+”, jest uspołecznienie procesu zarządzania kulturą.

Zadania rady mają polegać między innymi na pobudzaniu aktywności społecznej mieszkańców, wspieraniu twórczości i działalności artystycznej (w tym debiutów artystycznych), pobudzaniu artystycznego rozwoju młodzieży, wspieraniu twórczości profesjonalnej i amatorskiej oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i włączaniu wszystkich mieszkańców do aktywnego życia publicznego.

Społeczna Rada Kultury została powołana 4 października 2023 r. zarządzeniem prezydent miasta Anny Mieczkowskiej. W dniu 15 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie rady.

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi rada stanie w ciągu najbliższych miesięcy jest finał Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

- W Europejskiej Stolicy Kultury nie chodzi o to co mamy, ale o to, co możemy mieć, co możemy wypracować, co może tutaj powstać, działać, funkcjonować i tak naprawdę być dla mieszkańców miejscem, które będzie wypełnione kulturą. Sam konkurs jest dla nas impulsem do aktywniejszego działania – mówiła podczas spotkania Ilona Grędas -Wójtowicz, zastępca prezydenta do spraw społecznych.

W skład Społecznej Rady Kultury wchodzi 29 osób: Tadeusz Kielar, Marta Ostapiec, Monika Dziedzic, Aleksander Ostasz, Dariusz Kaleta, Krzysztof Landsberg, Marek Łoś, Piotr Rybczyński, Robert Szpak, Kamil Czarnecki, Katarzyna Koperkiewicz, Małgorzata Dziewięcka, Iwona Vetter, Karolina Cichy – Szromnik, Emanuela Czeladka, Piotr Leszmann, Robert Maziarz, Ewelina Żurowicz, Urszula Atimaya Brzostyńska, Joanna Nowicka, Cezary Kalinowski, Szymon Szulakiewicz, Marek Kulik, Przemysław Milewski, Marcin Gardzielik, Robert Dziemba, Rafał Kolikow, Monika Makoś, Wojciech Sabała.

Przewodniczącą rady została Atimaya Brzostyńska, zastępcą Marek Kulik, sekretarzem Szymon Szulakiewicz.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn