W dniach 27.06.-3.07.2016 r. w Darłówku Wschodnim odbył się XIX Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, w którym już po raz ósmy uczestniczyło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, prezentując swe bogate zbiory militarne.

 

Wśród nich znalazł się mikrobus NYSA 522 z urządzeniem rozgłośnieniowym ALT-II oraz autobus sztabowy AS - 2 na samochodzie STAR 660, które to udostępniono do zwiedzania wewnątrz. Muzeum prezentowało również 82 mm działo bezodrzutowe B-10 z celownikiem optycznym PBO-2. Każdy zainteresowany mógł sprawdzić swe umiejętności artyleryjskie, obsługując wspomniane działo, ładując, celując i wreszcie strzelając (oczywiście „na sucho”). Nie zabrakło również wojskowych nakryć głowy, udostępnionych do przymierzania, a także wykrywacza metalu, za pomocą którego można było „poszukiwać” granatów, pocisków i min. Istniała też możliwość układania muzealnych puzzli. Zaś na miłośników starszych wieków czekały repliki zbroi - XVI-wiecznej, składającej się z napierśnika i fartucha folgowego wraz z rapierem oraz XVII-wiecznej karacenowej paradnej zbroi łuskowej z buzdyganem. W muzealnym namiocie, gdzie znajdowała się wystawa posterowa dotycząca 50-lecia wspomnianej instytucji, można było pobrać Gazety Muzealne, ulotki oraz egzemplarze czasopism o tematyce wojennej.

 

Na Zlocie w Darłówku liczne grupy pasjonatów historii wojskowości prezentowały swe bogate zbiory. Odbyła się również parada zabytkowych pojazdów ulicami miasta. Swoistą kulminację programu stanowiła widowiskowa inscenizacja bitwy pod Lenino. Program uroczystości wypełniały dodatkowo koncerty, konkursy, gry, zabawy oraz przejażdżki pojazdami wojskowymi. 

 

zlot darlowo 2

zlot darlowo 6

zlot darlowo 7

zlot darlowo 8

zlot darlowo 10

zlot darlowo 11

zlot darlowo 12

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn