Przez ostatnie kilkanaście dni w Oddziale Historii Miasta, można było oglądać niezwykłą wystawę poświęconą niedawno odkrytemu skarbowi z Mołtowa.

 

22 czerwca w ramach wprowadzenia nas w świat prehistorycznego skarbu, prelekcje wygłosił Pan Krzysztof Kowalski – archeolog z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cenne znalezisko odkryto w stercie gruzu w lesie na skraju Mołtowa. To zabytki ewakuowane przez Niemców ze szczecińskiego muzeum w latach 1942 – 44, o czym świadczą sygnatury na znalezionych obiektach oraz dokumenty wskazujące pałac w Mołtowie, jako jedno z około 20 miejsc, gdzie Niemcy zabezpieczali muzealia. W skrzyni znajdowały się przede wszystkim ozdoby, numizmaty, przybory toaletowe i drobne narzędzia domowe - powiedział kustosz zbiorów archeologicznych w Muzeum Narodowym w Szczecinie Krzysztof Kowalski. Jak dodał, najcenniejsze są chyba zbiory z okresu wędrówek ludów, a przede wszystkim przepiękne paradne złocone srebrne zapinki z zespołu odkrytego w Świelinie. Oglądać można było część z kilkuset przedmiotów odnalezionych w Mołtowie, ponieważ niektóre są na tyle mocno zniszczone, że muszą przejść mocne zabiegi konserwatorskie, żeby uratować to, co z nich zostało - powiedział Kowalski. Wśród wystawionych przedmiotów z Mołtowa były między innymi wisiorek rożkowaty w kształcie kła dzika datowany na starszą epokę brązu, fragmenty dwóch okrągłych lusterek z białego brązu z ołowiem z okresu rzymskiego, srebrna zapinka i części brązowej klamry do pasa oraz monety.

 

skarby molotowa 2

skarby molotowa 4

skarby molotowa 6

skarby molotowa 13

skarby molotowa 5

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook