×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego Okruszek w ramach prowadzonego projektu „Twoje życie- Twój wybór” wzięli udział w cyklu warsztatów profilaktyczno–edukacyjnych. Celem zadania było wdrożenie psychospołecznych programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci, uczących postaw  i umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu stylowi życia.
Klasy I-III uczestniczyły w programie pt. „ Cukierki”, który został oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Celem programu było miedzy innymi przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi oraz nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych.
Do uczniów klas IV-VI został skierowano program profilaktyczny „ Potrafię być sobą”, w którym oprócz podstawowej wiedzy na temat uzależnień, narkotyków i alkoholu główny nacisk położony jest na trening zachowań, który pozwala uczniom spokojnie, stanowczo, skutecznie chronić siebie i to co jest dla nich ważne: zdrowie, wolność, więzi z innymi ludźmi, a przede wszystkim nie obawiać się czyjejś presji.
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w programie „ Nie daj się oszukać. Dopalacze toteż narkotyki”. W ostatnim czasie słyszymy w mediach, a także w najbliższym otoczeniu, o produktach zwanych „dopalaczami”, które posiadają właściwości psychoaktywne zbliżone do działania narkotyków. Sprzedawcy reklamowali je jako środki pobudzające, poprawiające pamięć, koncentrację uwagi czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczali informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, sole do kąpieli, nawozy do kwiatów „nie nadające się do spożycia”. Część młodzieży, która nigdy wcześniej nie eksperymentowała z środkami psychoaktywnymi połknęła ten „haczyk”, dała się oszukać. Inni - zażywający narkotyki, czy od nich uzależnieni zaczęli stosować „dopalacze” jako legalne środki zastępcze, alternatywne do narkotyków.
Celem programu było rozbrojenie mitów na temat środków psychoaktywnych takich jak dopalacze i inne narkotyki - zastępowanie ich rzetelną wiedzą, uświadomienie i modyfikacja w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania środków psychoaktywnych.

Programy profilaktyczno – edukacyjne zrealizował Pan Andrzej Rakowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku. Projekt „Twoje życie- Twój wybór” został sfinansowany ze środków pochodzących z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.informacje.kolobrzeg.pl/images/2016/okruszek

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook